Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/61

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

59
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 r.

Poseł Tadeusz Woźniak

W ciągu minuty nie można zadać pytań dotyczących wszystkich spraw, ale zadam kilka, takie które przychodzą pierwsze do głowy.
Jaką politykę prowadzi Polska w sprawie obrony praw człowieka w różnych częściach świata? Dlaczego Polska wstrzymała się od głosu w ONZ w sprawie Palestyny? Dlaczego Polska nie ma jasnego stanowiska w sprawie obrony praw człowieka tam, gdzie one są łamane, w różnych krajach azjatyckich, afrykańskich? Dlaczego Polska bierze udział w różnego rodzaju misjach tylko w sposób symboliczny? (Dzwonek) Dlaczego na przykład do Mali wysłaliśmy naszych przedstawicieli w liczbie 20, która nie ma żadnego znaczenia dla poprawy sytuacji w tej części świata? Dlaczego likwidujemy nasze ambasady? Dlaczego...


Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

Dziękuję.
Głos ma pan poseł Jacek Bogucki, Solidarna Polska.


Poseł Tadeusz Woźniak:

...kątem mieścimy się w innych ambasadach? Jest to niegodne Polski. Polskę stać na to, żebyśmy mieli chociażby ambasadora na Malcie, tak jak Malta ma swojego ambasadora... (Oklaski)


Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

Dziękuję.
Głos ma pan poseł Jacek Bogucki.


Poseł Jacek Bogucki:

Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Przysłuchiwałem się temu wystąpieniu. Łubu-dubu, łubu-dubu, niech nam żyje Donald Tusk i Unia Europejska. Tyle treści zawierało wystąpienie ministra Sikorskiego, ministra Radosława Sikorskiego, ministra spraw zagranicznych, w sprawie polityki zagranicznej. Mówił minister też o historii, o tradycji polskiej tolerancji, ale nie słyszeliśmy ani słowa o tym, co polska dyplomacja zrobiła w sprawie tolerancji dla Polaków mieszkających za granicą, ani słowa na temat sytuacji Polaków na Litwie, ani słowa na temat sytuacji Polaków na Białorusi, ani słowa o sytuacji polskich rodziców w Niemczech, w Norwegii, w innych krajach Europy, ani słowa o zniesieniu wiz, o równym traktowaniu Polaków przez Stany Zjednoczone, tak jak innych narodów Europy. Co udało się waszej dyplomacji (Dzwonek) osiągnąć w tych sprawach – w sprawach tolerancji dla Polaków za granicą?


Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

Dziękuję.
Głos ma pan Marek Domaracki, Ruch Palikota.


Poseł Marek Domaracki:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam szczegółowe pytanie. Jak informuje ukraińska prasa, w polskim konsulacie w Łucku narasta nowy wizowy skandal. Według obywateli Ukrainy otrzymanie bezpłatnej i długoterminowej wizy do Polski jest niemal niemożliwe. Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych monitoruje to zjawisko? Czy prowadzone są prace, które ułatwią obywatelom Ukrainy przyjazd do Polski? W imieniu tych osób proszę o odpowiedź. Dziękuję. (Oklaski)


Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

Dziękuję.
Głos ma pan poseł Tadeusz Iwiński, Sojusz Lewicy Demokratycznej.


Poseł Tadeusz Iwiński:

Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W exposé szefa dyplomacji siłą rzeczy, i to należy zrozumieć, najwięcej miejsca zajęły sprawy związane z Unią Europejską. W tym kontekście chciałbym postawić dwa pytania.
Po pierwsze, dlaczego Polska jako jedyne państwo, nawet rozumiejąc okoliczności, jak do tego doszło, w jakiejś mierze, a upłynęło kilka lat, nadal nie przystępuje w całości do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, co jest rzeczą niesłychaną? Dlaczego nie podjęła działań, żeby wystąpić z protokołu brytyjskiego?
Po wtóre, dlaczego Polska w ramach znajdowania skutecznych środków i sposobów na zwalczanie kryzysu nie popiera idei wprowadzenia podatku od transakcji finansowych, za czym się opowiada 11 najważniejszych państw Unii, w tym Francja i Niemcy, tylko zajmuje mętne stanowisko? To byłby bardzo duży dochód, który by ułatwił funkcjonowanie Unii Europejskiej. (Dzwonek)