Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 36. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.pdf/107

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

105
36. posiedzenie Sejmu w dniu 20 marca 2013 r.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego
zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej

Wicemarszałek Marek Kuchciński:

Dziękuję bardzo.
Proszę bardzo, pani poseł Maria Nowak, Prawo i Sprawiedliwość.


Poseł Maria Nowak:

Dziękuję, panie marszałku.
Pytanie kieruję do pana posła sprawozdawcy. Nie jestem członkiem komisji rolnictwa i po zapoznaniu się z urobkiem komisji jestem bardzo zaskoczona, stąd moje pytanie. Jak to się stało, że taka niewielka nowelizacja ustawy była w komisji chyba przez rok? Nie bardzo w ogóle rozumiem, jak to się działo, że podkomisja i komisja tak długo obradowały nad taką prostą, cokolwiek by powiedzieć, nowelizacją. To jest raz.
Panie marszałku, wiem, że czasem do komisji edukacji przychodzą tak grube ustawy...
(Głos z sali: Bo dotyczą dzieci.)
...jak ustawa o systemie informacji oświatowej i pani marszałek wyznaczyła na to dwa tygodnie, trzeba było to zrobić. Czasem nawet się przeczytać tego nie da, a tutaj taka nowelizacja i rok pracy.
Druga sprawa, też pana posła sprawozdawcy, bo nie mogę pytać (Dzwonek) pana posła przedstawiciela PSL: Jakie argumenty padały na posiedzeniu podkomisji i komisji, że posłowie PSL, którzy, myślę, że czują wieś, wielu z nich jest w ogóle rolnikami, są przeciwni takiej nowelizacji, która moim zdaniem jak najbardziej będzie służyła polskim rolnikom? Co za tym stoi? Jakie argumenty, bardzo proszę o odpowiedź, jak to wyglądało w komisji i podkomisji? Dziękuję bardzo.


Wicemarszałek Marek Kuchciński:

Dziękuję bardzo, pani poseł.
Przypominam państwu posłom, że marszałek po konsultacji z Prezydium Sejmu i Konwentem Seniorów podejmuje decyzję o wyznaczeniu terminu, ale najczęściej dotyczy to projektów ustaw z zakresu prawa europejskiego albo rządowych projektów ustaw, kiedy jest prośba czy wniosek o tryb pilny ponadto. Natomiast w wypadku poselskich projektów...
(Poseł Maria Nowak: Szkoda, że w tym przypadku nie.)
...to raczej nie ma takiej sytuacji. Natomiast przypominam, że nad tym pracowała nie tylko komisja rolnictwa, ale również komisja finansów.
(Poseł Romuald Ajchler: Panie marszałku, chciałbym się odnieść do tego, co pan mówi.)
Ale w jakim trybie, panie pośle?
(Poseł Piotr Walkowski: Ale ja nie użyłem...)
Zaraz, chwileczkę.
(Poseł Romuald Ajchler: Panie marszałku, pan poseł Walkowski co prawda nie użył mojego nazwiska, ale wskazał w moją stroną i wiadomo, że wszystkim chodziło o SLD, dlatego chciałbym się odnieść do tego.)
(Poseł Piotr Walkowski: Nie używałem żadnych nazwisk.)
Tak, domyślam się. Chodzi panu posłowi o rok 2005 podawany przez pana posła.
(Poseł Romuald Ajchler: Dokładnie tak! Chodzi o to, kto wtedy rządził. Chciałbym panu posłowi powiedzieć, kto rządził w tym czasie.)
Panie pośle...
(Poseł Romuald Ajchler: Jedno zdanie, panie marszałku.)
Tylko proszę pamiętać, że tryb sprostowania dotyczy sprostowania własnej wypowiedzi.


Poseł Romuald Ajchler:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Zastosuję się do tej reguły. Panie pośle, pan nie zrozumiał mojej wypowiedzi, nie zrozumiał pan w żaden sposób, bo nie przywoływałem roku 2005 w moim wystąpieniu. Jeżeli już jest pan tak precyzyjny, to mógłbym odpowiedzieć panu tak. A kto polskim rolnictwem rządził 15 lat po transformacji? Kto rządził? Polskie Stronnictwo Ludowe. Przez 15 lat rządzicie w nowej Polsce. I co? I mamy tego efekty na wsi. Dziękuję.


Wicemarszałek Marek Kuchciński:

Proszę panów, tylko nie...
(Poseł Piotr Walkowski: Chciałbym sprostować. Poseł użył mojego nazwiska.)
Panowie, nie róbmy sobie tutaj za przeproszeniem...
(Poseł Piotr Walkowski: Panie marszałku, inni udostępniają...)
Chwileczkę, panie pośle.
Proszę państwa, chodzi o kontekst, a to nie znaczy, że musi być użyte nazwisko. Wiadomo, kogo kontekst dotyczył. Pan poseł Ajchler reprezentował klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Tylko bym prosił, żeby zachować tryb regulaminowy, tryb sprostowania, a nie odpowiadać polemicznie.
(Poseł Piotr Walkowski: Nazwiska padają. Parę razy moje nazwisko padło. Chciałbym, sprostować.)
Pan poseł Krzysztof Jurgiel chciałby wystąpić w trybie sprostowania?
Proszę.
(Poseł Piotr Walkowski: To już zupełnie, cha, cha...)


Poseł Krzysztof Jurgiel:

Chciałbym wypowiedzieć się, bo pan poseł poruszył sprawę 400 mln. Chcę powiedzieć, panie pośle, tak. Niech pan przeanalizuje temat. My tego nie ruszamy, bo to jest w interesie Polski. 400 mln to jest