Strona:Sałaty i sałatki.djvu/27

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.
VI.
SAŁATY MIĘSNE

67.SAŁATA Z GOTOWANEGO MIĘSA. Każde mięso gotowane, wołowinę, cielęcinę, wieprzowinę, lub baraninę pokrajać w ładne, równe płatki, skropić cytryną, polać oliwą, odrobinę popieprzyć. Pozostawić tak godzin parę, często mięszając, aby mięso nabrało smaku od marynaty. Półmisek wyłożyć kruchemi liśćmi sałaty, na nich ułożyć mięso, polać sosem majonezowym, ubrać ogórkami śweżymi lub solonymi, jajami na twardo, plastrami pomidorów i zaraz podawać, aby sałata nie więdła.
68.SAŁATA Z DROBIU. Młodą kurę, duże kurczę i kawałek indyka ugotować z włoszczyzną, jak na rosół. Mięso wyjąć, odjąć gorące od kości, bo łatwiej od nich odchodzi, zastudzić. Na rosole zrobić galaretę, biorąc trzy do czterech listków żelatyny na szklankę rosołu, wlać ją do szerokiej formy o dużym otworze i zastudzić. Mięso pokrajać na zgrabne, o ile można, równe kawałki. Zastygłą galaretę wyłożyć na półmisek. W środek wkładać kawałki drobiu, maczając każdy w gęstym sosie majonezowym. Naokoło galarety ułożyć sałatę zieloną lub sałatę z jarzyn. Na niej najładniejsze, białe kawałki z piersi umaczane w gęstym sosie. Pomiędzy niemi jaja na twardo, całe raki lub szyjki rakowe. Oddzielnie podać sosjerkę sosu majonezowego.
69.SAŁATA Z CIELĘCINY PIECZONEJ. Upiec kawałek białej cielęciny. Do sosu, który się uformuje przy pieczeniu dodać rosołu lub wody i kilka listków żelatyny, wylać ten sos na duży półmisek, aby zastygł. Cielęcinę pokrajać na ładne plastry, gorsze kawałki w drobną kostkę. Kostkę tę zmięszać z sałatą jarzynową i ułożyć z niej piramidę na środku półmiska. Plastry maczać każdy w bardzo gęstem sosie majonezowym i układać wkoło. Galaretę zastygniętą wyrzucić na stolnicę, pokrajać w ładne pasy, ubrać niemi brzeg półmiska i sałatę środkową. Posypać zielonym, usiekanym koperkiem lub kaparami.
70.SAŁATA Z NÓŻEK CIELĘCYCH. Ugotować dwie nóżki cielęce z włoszczyzną jak zwykle na galaretę. Gdy mięso odstanie od kości, pokrajać je w drobną kostkę, wymięszać ze smakiem i zastudzić w miseczce. Gdy nóżki twarde już, pokrajać je wraz z galaretką w paski, wymięszać z gęstym sosem majonezowym i plasterkami cieniuchno krajanej cytryny bez skórki. Ułożyć tę sałatkę na dużych liściach kruchej głowiastej sałaty i zaraz podawać. Sosu powinno być dużo. Ta niekosztowna sałatka jest bardzo smaczna.