Strona:Sałaty i sałatki.djvu/28

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.
  VII.
  SAŁATY AMERYKAŃSKIE

  71.UWAGI OGÓLNE. Tem się różnią od europejskich, że w skład ich wchodzą surowe i gotowane owoce, same lub zmięszane z jarzynami. Zaprawia się je, jak nasze sałaty sosem majonezowym, oprócz tego tam na miejscu posypują je zieloną pietruszką i siekanym pieprzem tureckim. Te dwie ostatnie przyprawy może mniej trafią do naszych gustów, natomiast owoce świeże z sosem majonezowym wybornie smakują i stanowią danie oryginalne i orzeźwiające.
  72.SAŁATA MIĘSZANA. Wybrać duże liście kruchej sałaty, ułożyć je na półmisku. Na każdym z nich położyć cienki plaster ananasa, na nim nieco grubszy pomidora. Na pomidorze krążek pomarańczy, nakoniec daktyl przepołowiony i bez pestki. Polać to wszystko obfcie sosem majonezowym i posypać grubo utłuczonemi orzechami włoskiemi. Oryginalny przepis amerykański każe jeszcze posypać drobno krajanym, czerwonym, pieprzem tureckim, znając jednak gusta moich kompatrjotów, ten ostatni eksperyment stanowczo odradzam.
  73.SAŁATA POMIDOROWA. Bardzo duże pomidory przygotować w sposób następujący. Ściąć nieco wierzch, poczem ostrożnie łyżeczką wyjąć drobne ziarnka nie naruszając wewnętrznych przegródek. Mieć usiekane jaja na twardo, tyleż mięsa i pieczonego lub gotowanego drobiu i tyleż drobno pokrajanego, surowego ogórka. Napełnić tem pomidory, nie mięszając tych przypraw, każdą wkładając oddzielnie. Na dużych liściach kruchej sałaty ułożyć po cienkim plastrze ananasa (może być z konserwy), na nim postawić pomidor, polać gęstym sosem majonezowym. W oryginale brzmi jeszcze: posypać zieloną pietruszeczką.
  74.SAŁATA Z FIG I ORZECHÓW. Zwykłe figi suszone ugotować na miękko, prawie nie dodając do nich cukru. Gotować w bardzo niedużej ilości wody. Duże orzechy włoskie oczyścić z łupin twardych, sparzyć wrzątkiem, oczyścić z wewnętrznej skórki. Na dużych, kruchych liściach sałaty układać pokrajane w grube plastry figi, przekładając je orzechami. Pokryć grubą warstwą majonezowego sosu, posypać usiekanemi orzechami.
  75.SAŁATA BRZOSKWINIOWA. Najsmaczniejsza oczywiście ze świeżych brzoskwiń, można ją jednak zrobić z suszonych brzoskwiń kalifornijskich. Pierwsze należy rzucić na sekund parę na wrzątek, robiąc to pojedyńczo, ściągnąć skórkę, przepołowić. Drugie moczy się na noc w zimnej wodzie, gotując w tej samej wodzie (w niedużej ilości) z dodatkiem odrobiny cukru. Ostudzone brzoskwinie, bądź same, bądź też przełożone plasterkami ogórka, pomidora, pomarańczy czy ananasa, układa się na kruchych liściach sałaty, pokrywa majonezowym sosem i posypuje drobno usiekanemi orzechami.