Strona:Sałaty i sałatki.djvu/21

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.

  47.SAŁATA Z POMIDORÓW I RYBY WĘDZONEJ. Rybę wędzoną, piklinga, dorsza lub sigę,oczyścić ze skóry i ości, połupać w spore kawałki, ułożyć po środku półmiska, polać sosem majonezowym. Pomidory nieduże, twarde i jędrne chociaż dojrzałe, poprzekrawać napłask na połówki, ziarnka wydrążyć łyżeczką i włożyć w każdą połówkę po kulce masy z utłuczonych resztek ryby po połowie ze śmietankowem masłem, masę tę zaostrzyć odrobiną pieprzu. Na każdy pomidor położyć po łyżeczce sosu majonezowego, ubrać wszystkie zieloną sałatką lub chociaż pietruszeczką i wydać zaraz.
  48.SAŁATA Z POMIDORÓW NA PRZEKĄSKĘ. Mięso obrane z wędzonej flondry, piklinga, kilka marynowanych w oliwie szprotów, kilka sardynek, co właśnie mamy w bufecie lub śpiżarni utrzeć na masę z taką samą ilością na wagę masła śmietankowego, zmięszać z paru łyżkami ostrego tartego sera, najlepiej parmezanu i taką ilością dobrej oliwy aby się masa łatwo smarować dała. Duże, dojrzałe lecz jędrne pomidory pokrajać na plastry, co drugi smarować grubo tą masą, składać parami, ułożyć na półmisku, polać obficie oliwą, trochę octem lub cytryną, posolić, popieprzyć, wynieść na chłód. Przed podaniem obłożyć półmisek wkoło jakąkolwiek letnią lub zimową sałatą.
  49.ZWYKŁA SAŁATA Z POMIDORÓW. Na sałatę wybierać pomidory mające mało ziarn a dużo mięsa. Krajać je w plastry niezbyt cienkie, tak na pół centymetra. Zwykle sałatę pomidorową podajemy z cebulą hiszpańską, którą można zastąpić równie łagodną w smaku cukrówką. Warstwami przełożone pomidory i cebulę solimy, pieprzymy, polewamy octem lub cytrynowym sokiem i oliwą, trzymamy godzin parę na chłodzie i podajemy bez żadnych innych dodatków.
  50.SAŁATA Z BULWY WŁOSKIEJ. Dobrać bulwy jednakowego rzmiaru, ugotować w osolonym wrzątku z dodatkiem octu, ostudzić zupełnie. Salaterkę lub półmisek pokryć warstwą jakiejkolwiek sałaty zielonej drobno pokrajanej. Każdą bulwę maczać w gęstym sosie majonezowym i układać na tem zielonem podłożu. Wkoło można ubrać tę sałatę jajami na twardo lub usiekaną grubo galaretą mięsną lub rybną.
  51.SAŁATA ZE ŚWIEŻEJ KAPUSTY. Kapustę białą głowiastą lub włoską poszatkować drobno, wrzucić na osolony wrzątek i dać zawrzeć tylko razy parę najwyżej, aby straciła pierwszą surowiznę lecz pozostała jędrną. Odlać na sito, przelać zimną wodą. Na sos zmięszać szklankę najgęstszej, kremowej słodkiej śmietanki z łyżką sosu angielskiego „Worcheste Sauce“, łyżką cukru, i paru łyżkami najlepszego winnego octu. Zalać tym sosem kapustę, doskonale wymięszać, postawić na chłód na godzin parę przed podaniem. Jest to oryginalny przepis amerykański. Sałata taka jest wyborna.
  52.SAŁATA Z KAPUSTY KWASZONEJ. Ze zwyczajnej kapusty kwaszonej można zrobić wyborną sałatę. Na kilo dobrej, nie przekwaszonej nadto kapusty, oczyścić z ości i skórek trzy ćwierci kilo szprotów, powinno po oczyszczeniu ich pozostać około czterdziestu deka. Dodać połupane dosyć drobno rybki do kapusty, polać obficie dobrą oliwą, posypać łyżeczką cukru, doskonale wymięszać i potrzymać parę godzin przed podaniem na chłodzie. Inny sposób zaprawienia sałaty z kapusty kwaszonej jest: polać kapustę obficie oliwą, posypać trochę cukrem, wymięszać i posypać gęsto kaparami. Kapusta polana oliwą