Strona:Sałaty i sałatki.djvu/20

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.

wać ładną piramidę z jarzynek, polać paru łyżkami majonezowego sosu, posypać obficie drobno usiekanym koperkiem i natychmiast podawać, aby sałata zielona nie zwiędła.
42.SAŁATA MIĘSZANA. Włoszczyznę z rosołu i wszelkie jarzynki, jakiemi w danej chwili rozporządzamy ugotowane na tymże rosole, co nietylko tego rosołu nie zepsuje, lecz przeciwnie smaku mu doda, pokrajać w drobną kostkę, dodać do nich jabłko obrane i pokrajane w drobną kostkę, wymięszać z sosem majonezowym, ułożyć na salaterce, polać jeszcze tym sosem, przybrać ćwiartkami jaj gotowanych na twardo, grzybkami, plasterkami kwaszonego lub świeżego ogórka, tem co w danej chwili mamy pod ręką, potrzymać na chłodzie godzin parę przed podaniem.
43.SALADE RUSSE. Pół kilo kartofli, tyleż świeżych lub kwaszonych ogórków, tyleż rozmaitych innych sezonowych świeżych jarzynek, (niezbędny jest młody groszek zielony, jeśli nie mamy świeżego należy wziąć konserwowany). Wszystko to pokrajać w jednakową, drobną kostkę. Cztery jaja ugotować na twardo, żółtka wyjąć, a białka pokrajać w paski i dodać do jarzyn. Żółtka przetrzeć przez sito, dodać do nich łyżkę chrzanu utartego, posypanego solą i cukrem skropionego na godzinę octem, aby stracił zbytnią ostrość, zmięszać z sosem majonezowym po połowie z najlepszą, gęstą, kwaśną śmietaną. Sosem tym zaprawić jarzyny bardzo obficie, przełożyć do salaterki i postawić na godzin sześć na lodzie. Przed podaniem ubrać sałatę plastrami pomidorów, listkami suchej sałatki, szyjkami rakowemi, marynowanemi grzybkami, jajami na twardo, drobno posiekaną galaretą rybną lub mięsną. Czem bogatszy damy garnitur, tem lepiej. Sałata ta stanowi jedną z najlepszych przekąsek do wódki.
44.SAŁATA KALAFJOROWA. Ładne, ścisłe główki kalafjorów ugotować w wodzie z solą i łyżką octu, ostudzić dobrze przykrywając je miseczką, alby nie obeschły nadto i nie ściemniały. Ułożyć na półmisku kruche, duże liście zielonej sałaty, na nich główki kalafjorów, polać każdą obficie którymkolwiek z wyżej podanych sosów majonezowych i podawać zaraz, aby sałata nie zwiędła. Można też kalafjory zaraz po ugotowaniu skropić obficie oliwą z octem, a na półmisku polać je sosem jak zwykle.
45.SAŁATA SZPARAGOWA. Grube szparagi ugotować w wodzie z solą i cukrem, ostudzić pokrajać w kostkę, lub też ułożyć w całości na półmisku, polać obficie gęstym sosem majonezowym. Przed samem podaniem ubrać brzeg półmiska rzeżuchą lub krajaną w paski młodą sałatą. Na tem zielonem podłożu ułożyć główki jaj na twardo ugotowanych i na każdej z nich rakową szyjkę.
46.SAŁATA Z POMIDORÓW I SZPARAGÓW. Zawsze dosyć kosztowna, gdyż te dwie jarzyny doskonale razem smakujące u nas nie jednocześnie zjawiają się na rynku. Wiosną więc musimy korzystać z drogich, włoskich lub algierskich pomidorów, a jesienią ze szparagów konserwowanych, te ostatnie zresztą są zwykle delikatniejsze od świeżych. Szparagi pokrajane w kostkę ułożyć po środku i polać obficie majonezowym sosem z odrobiną białego pieprzu. Wkoło ułożyć pomidory pokrajane w duże, cienkei plastry, posolić, popieprzyć, skropić oliwą i octem lub sokiem cytrynowym.