Strona:Sałaty i sałatki.djvu/19

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.
IV.
SAŁATY JARZYNOWE

39.UWAGI OGÓLNE. W zasadzie każdą jarzynę ugotowaną, a nawet niektóre surowe, można odpowiednio przyprawione, podać na sałatę. Francuzi też jadają codziennie, szczególniej obecnie, przy coraz mniejszych ilościach mięsa nawet po dwa razy dziennie, jarzyny na zimno, zaprawione oliwą i octem lub cytryną, pod nazwą jarzynowych sałat. My, polacy, którzy do jarzyn na gorąco niebardzo chcemy się przyzwyczaić, wymagamy od sałat jarzynowych umiejętnego ich zmięszania i do nich koniecznie dobrego sosu majonezowego. Każdy prawie dom, każda prawie gospodyni ma swój niezawodny sekret, swój przepis na takie sałatki, toteż te, które tutaj podaję, mogą tylko służyć jako pomysł, jako szemat do najróżnorodniejszych kombinacyj, zależnych od bogactwa fantazji, rozmaitości materjału i indywidualnego smaku każdej pani domu lub jej domowników.
40.SAŁATA Z WŁOSKIEMI ORZECHAMI. Kilo młodych, lub w braku ich, starych lecz nie mączystych kartofli, ugotować i pokrajać w kostkę niezbyt drobną. Dwa ogórki kwaszone lub świeże obrać z łupin i pokrajać w paski. Ugotować cztery jaja na twardo, żółtka wyjąć, białka pokrajać w paski i dodać do kartofli i ogórków. Żółtka utrzeć na miseczce z łyżeczką soli, łyżką cukru, łyżką musztardy gotowej francuskiej lub angielskiej, dolewając pól filiżanki najlepszej oliwy i tyleż octu. Dwadzieścia deka orzechów włoskich oczyścić z łupin, kilka najładniejszych pozostawić w połówkach do ubrania sałaty, resztę utłuc lub zemleć jaknajdrobniej i dodać ucieranego sosu. Nakoniec wlać do niego filiżankę niezbyt gęstej śmietany, wymięszać dobrze i wymięszać połowę tego sosu z jarzynami ułożonemi w salaterce. Polać po wierzchu resztą sosu, ubrać ładnie połówkami orzechów i wynieść na chłód na godzin parę. Sałata ta o smaku zupełnie odrębnym cieszy się zawsze ogromnem powodzeniem.
41.SAŁATA WIOSENNA. Pół kilo młodych kartofelków ugotować i pokrajać w plasterki. Pół kilo szparagów ugotować także, dodając do wody oprócz soli łyżeczkę cukru. Gdy przestygną pokrajać je w kostkę. Kruche środki z trzech główek sałaty pokrajać w paski, wszystkie te trzy gatunki jarzynek obficie zaprawić sosem majonezowym i postawić na godzin parę na chłodzie. Przed samem podaniem wyłożyć półmisek ładnemi, świeżemi listkami kruchej sałatki, na nich uformo-