Strona:Sałaty i sałatki.djvu/22

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.

  zawsze przed podaniem musi pozostać godzin parę, aby oliwa miała czas wsiąknąć do kapusty i nadać jej delikatnego smaku.
  53.SAŁATA Z KAPUSTY CZERWONEJ. Kapustę czerwoną uszatkować jak najcieniej, wrzucić do osolonego wrzątku, dać raz tylko zawrzeć, przelać na sito, zlać zimną wodą aby nadto nie rozmiękła. Osolić do smaku, pocukrzyć polać obficie lekkim octem, mięszać aż do chwili gdy nabierze ładnej różowej barwy. To jest zasadnicze przygotowanie kapusty czerwonej do dalszego użytku. Chcąc ją podać samą jako sałatę do mięsa lub ryby, dodajemy do niej oliwy i podajemy. Wykwintniejszą sałatę przyrządzamy mieszając ją z fasolką gotowaną i plastrami ugotowanego selera. Zaprawia się ją w takim razie rzadkim sosem majonezowym z dodatkiem musztardy i odrobiny pieprzu. Dobra też jest kombinacja czerwonej kapusty z krajaną w plastry, ugotowaną bulwą włoską. Nakoniec przyprawiona jak wyżej czerwona kapusta może służyć za przybranie każdej zimowej, jarzynowej, mięsnej lub rybnej sałaty.
  54.SAŁATA SELEROWA. Sałata ta, specjalnie przez amatorów ceniona, robi się z dużych selerów ugotowanych w łupinach, jak kartofle. Pokrajane w cienkie płatki selery zaprawia się obficie oliwą, trochę octem winnym i odrobiną białego pieprzu. Jak wszystkie sałaty powinna postać godzin parę zaprawiona. Do przekąski można też dodać selery nieco grubiej pokrajane i zaprawione sosem majonezowym. Wybornie też smakupą do przekąski kawałki selera z położonym na każdym z nich krążkiem jajka na twardo, na to mała rybka „anchois“, nakoniec łyżeczka gęstego majonezu. Selery przed takiem podaniem należy potrzymać godzin parę skropione oliwą i sokiem cytrynowym.
  55.ĆWIKŁA. Najciemniejsze buraki ćwikłowe odgotowane w łupinach, obrać zanim nie ostygły, pokrajać w jaknajcieńsze plastry, przełożyć do słoja, przekładając tartym chrzanem i, kto lubi, przesypując kminkiem. Zlać to wszystko octem przegotowanym i wystudzonym. Trzymać można przez parę tygodni aż chrzan wytchnie, poczem należy zrobić nowy zapas tej pospolitej lecz smacznej sałaty. Do przekąski można podać ćwikłę w sposób następujący. Połówki jaj na twardo ugotowanych pokryć płotkami szynki lub plasterkami śledzia, zawinąć każdy w duży plaster buraczka z ćwikły, ułożyć na półmiseczku, pokryć chrzanem i octem od ćwikły. Wygląda to ładnie i jest wcale smaczne, należy w tym celu mieć zamarynowane bardzo duże, plastry buraków.
  56.SAŁATA Z ZIELONEJ FASOLI. Większe strąki po oczyszczeniu z włókien poprzekrajać na połowę, krajać ukośnie, drobne i bardzo młode pozostawić w całku, ugotować w osolonym wrzątku, przełożyć na salaterkę i gorące jeszcze polać oliwą i octem. Gdy zupełnie wystygnie, podawać. Bardzo ta sałata jest smaczna w połączeniu z ziarnami młodego bobru (bobu), które po odgotowaniu należy wyłuskać z łupinek i zmięszać z fasolą przed jej zaprawieniem lub ułożyć wkoło i polać tak samo jak fasolę oliwą i octem.
  57.SAŁATA Z FASOLI DOJRZAŁEJ. Fasolę namoczyć na noc w wodzie, aby się łatwiej ugotowała. Ugotować na miękko, osolić, popieprzyć nieco i gorącą jeszcze zaprawić oliwą, octem i musztardą. Przyprawianie niektórych sałat na gorąco polecam dlatego, że lepiej