Strona:Słowa Pisma Świętego podane do rozmyślania. Genesis - Księga Rodzaju.djvu/021

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
4 SŁOWA PISMA Ś-go DO ROZMYŚLANIA.


20. Rzekł też Bóg: niech wydadzą wody płazy duszy żyjącej i ptactwo nad ziemią pod utwierdzeniem nieba.
21. Istworzył Bóg rybywielkie i wszelką duszę żyjącą i ruszającą się, którą wywiodły wody według rodzaju ich: i wszelkie ptactwo według rodzaju jego. I widział Bóg, iż było dobre.
22. I błogosławił im, mówią: rośnijcie i rozmnażajcie się i napełniajcie wody morskie i ptactwo niech się mnoży na ziemi.
23. I stał się wieczór i zaranek, dzień piąty.
24. Rzekł też Bóg: Niech zrodzi się ziemia stworzenia żywe[1] według rodzaju swego: bydło i płaz i bestye ziemne, według rodzajówswoich. I stało się tak.
25. I uczynił Bóg bestye ziemne, według rodzajów ich i bydło i wszelkie płazy ziemne, według rodzaju swego. I widział Bóg, że było dobre.
„Dobroć” stworzeń polega cała na darach, jakich im Bóg udzielił: u człowieka jednak, obdarzonego rozumem i wolną wolą, „dobroć” zależeć będzie od użytku, jaki zrobi z tych darów.
26. I rzedł: Uczyńmy człowieka na obraz[2] i na podobieństwo nasze.
„Obraz” Boży w nas stanowią dary przyrodzone: nieśmiertelność duszy, rozum, wolna wola: − „podobieńśtwo” Boże tworzy w nas łaska i dary nadprzyrodzone.
One to, zbliżając nas d Boga, uwydatniają to podobieństwo, które w świetle chwały, w niebie, uzupenionem zostanie.
Człowiek stworzony na obraz Boży, jako istota rozumna, ma panować nad stworzeniami Zatraca lub kazi w sobie obraz Boży, jeżeli pozwala, aby rzeczy doczesne lub własna natura miała przewagę nad rozumem i wolą.
a niech przełożonybędzierybomiptactwupowietrznemu, zwierzętom i wszystkiej ziemi i nad wszelkim płazem, który pełza po ziemi.
„Postanowiłeś go nad dziełami rąk twoich. Podałeś wszystko pod nogi jego, owoce, i woły wszystkie, nadto zwierzęta polne”. (Ps. VIII. 7, 8)

27. I stworzył Bóg człowieka na obraz[2] swój: obraz Boży stworzył go: mężczyznę i białogłowę stworzył[3] je.

  1. Biblia z 1563
  2. 2,0 2,1 Leop.
  3. Leop.: „Niewiastę”