Strona:Rus Jarema Kusztelan - Ks. Patron Augustyn Szamarzewski.pdf/132

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

był nietylko instynktem, ale świadomą, celową wolą, stanął na jego czele jako pierwszy jego kierownik. Stanowisko jego będzie dla nas zupełnie zrozumiałe, jeżeli uprzytomnimy sobie, że był zawsze konsekwentny i stały, gdy szło o usunięcie podziału w naczelnej władzy związkowej, że był chwiejny i niezdecydowany, gdy chodziło o podniesienie własnej osoby na naczelne w Związku miejsce, że ustępował, gdy miał do czynienia li tylko z większością komitetową, odzyskiwał zaś swobodę w działaniu i dawną siłę, gdy poczuł w Spółkach silny grunt pod nogami i uznał w nich pierwiastek, który miał być mu impulsem i sprężyną do dalszego działania. Wówczas, nietylko w Spółkach pojedyńczych, ale w ich Związku, jest samym sobą i przedstawia nam się we właściwem świetle, zwłaszcza, gdy ruch spółkowy, doznawszy zawodu przy reformie pod względem moralnym, czemprędzej obrócił się w stronę reformy pod względem materjalnym, która przedstawia dalszy ciąg rozwoju zmiany Ustaw związkowych.

BANK ZWIĄZKU SPÓŁEK ZAROBKOWYCH.

Przechodząc do reformy związkowej pod względem materjalnym, spotykamy się z powstaniem i założeniem Banku Związku Spółek Zarobkowych.
Powstanie, założenie i utrwalenie tejże właściwej centrali spółkowej w drugim okresie mogło było nastąpić dopiero po wyeliminowaniu ze życia spółkowego pierwszej centrali spółkowej, jaką był w pierwszym okresie Bank Włościjański. Trzeba więc nam wprzódy zastanowić się nad powodami upadku pierwszej centrali, powodami, które wywołały dopiero ruch spółkowy w celu założenia drugiej centrali spółkowej, a w którym to ruchu Patron Szamarzewski tak wybitną odegrał rolę.