Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/87

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 41 –
21. Co to są ogniska dymochłonące i ruszta schodowe?

W skutek ciągłego pomnażania się fabryk wszelkiego rodzaju, działających przy pomocy maszyn parowych, jako to: hut, fabryk chemicznych, cukrowni, młynów, browarów, gorzelni, kolei żelaznych i statków parowych; jak również z powodu upowszechnionego dzisiaj ogrzewania mieszkań węglem kamiennym i torfem po miastach i ludnych przemysłowych osadach, wyrodziła się potrzeba budowania takich ognisk, któreby dym pochłaniając czyli trawiąc, takowego kominami nie wydzielały na zewnątrz, a tém samém nie zanieczyszczały powietrza, który w tak zanieczyszczonym stanie, niezmiernie szkodliwe wywiera wpływy na ludzi, zwierzęta i wegetacyę roślin.
Prócz tego ważnego względu, inna jeszcze przyczyna skłoniła techników do urządzenia ognisk dym pochłaniających, a mianowicie: oszczędność paliwa, którego potrzeba z rozwojem przemysłu coraz staje się większą, a które przez to, coraz staje się droższém. Dym jak wiadomo, jest to materyał nie spalony, ulatujący kominami bezpożytecznie w powietrze, umiejętne więc przetrawienie go w ognisku, daje jeszcze znakomitą ilość cieplika, a tym sposobem korzystnie wpływa na oszczędność paliwa.
Już w r. 1854 we Francyi i Anglii, gdzie przemysł fabryczny wysoko jest rozwinięty, wydane zostały odpowiednie przepisy rządowe, w celu, zaprowadzenia wszędzie ognisk dymochłonnych, gdzie tylko dym może przynosić szkodę dobru publicznemu, lub prywatnemu. Takie same przepisy zaprowadzono później i w Niemczech.
Główny inspektor górnictwa we Francyi Combes i inżynier Viollet, zaszczytnie znani w literaturze technicznéj, opisali rozmaite sposoby urządzenia takich ognisk w r. 1855, w Bulle-