Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/535

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 489 –

pośrednich stacyach, buduje się w takich razach mniejsze pomocnicze warszaty [1].
Warsztaty mające służyć do reparacyi lokomotyw i wagonów, oraz do budowy nowych wagonów, powinny się składać z następujących części:
1)   Z kuźni.
2)   Odlewni żelaznéj i mosiężnéj.
3)   Ślusarni.
4)   Warsztatu do heblowania, toczenia i wiercenia (borowania).
5)   Warsztatu kołodziejskiego i stolarskiego.
6)   Warsztatu siodlarskiego i rymarskiego i nakoniec:
7)   Z warsztatu lakierniczego.

Oprócz tego, warsztaty mechaniczne powinny posiadać: magazyny drzewa, żelaza, oliwy i wszelkiego smarowidła, materyału opałowego; biura rysunkowe, w których się sporządzają projekta i rysunki na papierze i na deskach dla ślusarzy, tokarzy, kowali; biura rachuby, w których prowadzą się rachunki dość skomplikowane wszystkich robót uskutecznianych w warsztatach; biura werkfirerów, w których robią codziennie rachunki robót wykonanych pod ich kierunkiem; miejsce na maszynę parową i kotły do téj maszyny, poruszającéj machiny pomocnicze; wiel-

  1. Drogi żelazne Warsz. Wied, i Warsz. Bydgoska, prócz głównych warsztatów w Warszawie, posiadają jeszcze warsztaty pomocnicze, na następujących stacyach: w Skierniewicach, w Petrokowie, Częstochowie, Sosnowcu i Aleksandrowie. Droga żelazna Warsz. Terespolska posiada warsztaty na Pradze; a droga żelazna Warsz. Petersburgska na stacyi Łapy, pod Białymstokiem.