Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/523

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 477 –

11)   Lokal na utensylia wagonowe.
12)   Lokal z aparatem do ogrzewania wielkiéj ilości wody, którą napełniają się naczynia, mające służyć w czasie zimy do ogrzewania wagonów osobowych.
13)   Lokal do deponowania bagaży, mających być cechowanymi i ekspedyowanymi.
14)   Dobrze urządzone ustępy dezinfekcyjne opatrzone water-klosetami, dla każdéj płci oddzielne.
Wszystkie te miejscowości położone są w kierunku długości perronu czyli platformy, na którą wszystkie drzwi wychodzą, i zkąd passażerowie do wagonów wsiadają.
Na niektórych wielkich zagranicznych dworcach, urządzone są oddzielne perrony dla pociągów odchodzących, a oddzielne dla pociągów przychodzących. Na tym ostatnim perronie znajdują się zwykle drzwi szerokie, aby nie tamować wejścia dla publiczności. Mieszczą się tu zwykle następujące lokale:
1)   Ekspedycya do wydawania bagaży, z podłużną salą opatrzoną długiemi stołami, na których układają się przywiezione pakunki. Stoły te, odpowiednią baryerą oddzielają się od publiczności, która zabiera swoje bagaże dopiéro po należytéj legitymacyi.
2)   Sala dla osób oczekujących na przybyłych passażerów.
3)   Miejsce dla tragarzy.

182. W jaki sposób łączą się z sobą perrony dla odchodzących i przychodzących pociągów?

Nakrywa się zwykle perron i jednę lub najwięcéj dwie linie szyn podłużnym dachem, przytwierdzonym do ściany budynku. Perrony do odjazdu i przyjazdu, znajdują się albo na przeciwko siebie jak w Krakowie, albo umieszczone są na jednéj