Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/476

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 430 –

tego rodzaju używane były dawniéj w Anglii i na niektórych kolejach niemieckich, ale obecnie zupełnie je zarzucono. Ciężar szyn płaskich wynosi 5 do 10 funtów na stopę bieżącą, a szyn mostkowych od 10 do 20 funtów. Amerykańscy inżynierowie używają do dziś dnia szyn płaskich i mostkowych a i b, z powodu wielkiej obfitości drzewa, jaką Ameryka posiada, co im daje możność układania podkładów podwójnych, t. j. poprzecznych, a na nich podłużnych, na których mocują dopiéro swoje słabe szyny.

Fig. 159.
separator poziomy

Szyny siodełkowe (figura 159 lit. c) pod względem formy i ciężaru, są bardzo rozmaite, ale dadzą się na 3 główne klassy podzielić, a mianowicie na:
a)   Szyny o jednéj głowie.
b)   Szyny z dwiema głowami nie symetrycznemi.
c)   Szyny z dwiema głowami symetrycznemi.
Szyny o jednéj głowie i szyny z jedną głową większą a zaś drugą mniejszą, używane były na dawniejszych kolejach angielskich; dziś jednak rzadko są używane, gdyż z powodu obecnego ruchu, musiałyby jeszcze być wyższemi od szyn z szerokiemi podeszwami.
Szyny siodełkowe symetryczne, używane były wprawdzie już od r. 1830 na kolejach z Liverpool do Birmingam, z Dublina do Kingston i na kolei Taunus (1838), ale dopiéro późniéj weszły w powszechne użycie w Anglii i we Francyi.