Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/402

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 356 –

piecznéj jeździe, nie powinny ani na chwilę odstępować maszynisty.
Jeżeli się znowu taki przypadek wydarzy, iż trzeba zatrzymać w biegu maszynę na któréj nie ma nikogo, to maszynista który się tego podejmuje, powinien posiadać maszynę silniejszą od téj którą ma zatrzymać; jeżeli jeszcze na to czas pozwala, powinien naprzeciwko wyjechać, a zbliżywszy się do niéj na pewną odległość, cofnąć się w tył ze swoją maszyną, aby uderzenie się obydwóch o ile można osłabić i nie szkodliwém uczynić.
Zapobiegając podobnym następstwom, należy się ściśle trzymać wydanych w tym względzie co do jazdy przepisów i gotowéj do jazdy maszyny, nigdy bez dozoru nie zostawiać.
Nawet wagonów towarowych bez dozoru lub niezahamowanych, nie należy zostawiać na linii głównéj, szczególniéj kiedy droga w tém miejscu przedstawia spadek: gdyż wiatr może je łatwo poruszyć i na inne miejsce zapędzić.

131. Co się rozumie przez dżdżenie kotła parowego i jak temu zapobiedz?

Przez dżdżenie czyli plucie, rozumieć należy burzenie czyli bałwanienie się wody w kotle, w czasie gotowania się onéj. Woda w takim stanie będąca, porywaną jest przez parę, a razem z nią do cylindrów wpadając, może je bardzo łatwo uszkodzić, to jest wysadzić pokrywy lub inne części maszyny.
Oprócz tego, kocioł w takim stanie, pozbywa się bardzo prędko wody, a że pompy zasilające dostarczają jéj tylko ilość normalną, skutkiem więc opadnięcia wody pod linią ogniową, może z łatwością nastąpić eksplozya kotła. Do dżdżenia czyli plucia, daje powód za mała przestrzeń parowa, zajęta przez zbytek wody, jako téż za mała przestrzeń pomiędzy rurami płomiennemi, lub téż zanieczyszczenie jéj kamieniem kotłowym. Również