Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/401

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 355 –
130. Jak uniknąć spotkania się dwóch pociągów, w przeciwnych kierunkach po téjże saméj kolei idących?

Jeżeli maszyniści spostrzegą, że w przeciwnych kierunkach, dwa pociągi po téjże saméj kolei zdążają ku sobie i jeżeli ten wypadek nastąpił w korzystnych warunkach, t. j. kiedy jazda odbywa się we dnie i kiedy pociągi znajdują się jeszcze od siebie w znacznéj odległości, to z pomocą hamowania i dawania wstecznéj pary, łatwo im będzie maszyny powstrzymać i wszelkiego wypadku uniknąć. Powinni najprzód dać sygnały w te strony, z których przyjechali, aby sobie zostawić swobodną drogę aż do tego miejsca, w którém się będą mogli wyminąć.
Jeżeli wszakże jeden z maszynistów, przez jakiś nieszczęśliwy wypadek, albo skutkiem zepsucia się maszyny, nie był w możności na czas pociągu zatrzymać, w takim razie dostrzegłszy ten wypadek drugi maszynista, powinien swój pociąg wstrzymać, a następnie w tył cofać.
Wielka jest różnica w skutkach spotkania się dwóch pociągów, kiedy te pędzą naprzeciw siebie, lub jeden za drugim. W drugim razie uderzenie bywa łagodniejsze o tyle, o ile maszynista cofający pociąg, zdoła mu nadać chyżość taką samą, jaką ma pociąg za nim biegnący. Jeżeli się uda umknąć w tył z pociągiem, z taką samą chyżością, a nawet i większą od pociągu najeżdżającego, wtedy unika się szczęśliwie spotkania. Jeżeli biegną pociągi w tymże samym kierunku, t. j. jeden za drugim, a pociąg tylny nie może się wstrzymać, w takim razie naprzód idącemu pociągowi nadać należy prędkość jak można największą, aby o ile można uderzenie przy spotkaniu złagodzić, co szczególnie przy hamulcach automatycznych da się dobrze uskutecznić. Wielka odwaga i przytomność umysłu w tak niebez-