Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/400

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 354 –

wyszła, i wsteczna para żadnego nie przyniesie skutku, jeżeli jednak tuż przy linii stoi i nie bardzo głęboko w gruncie ugrzęzła, można ją jeszcze z pomocą lewarów czyli dźwigni korbowych, mocnych drągów i dug napowrót wstawić na szyny. W przódy jednakże należy ogień przytłumić i wodę przez pompowanie w takim stanie utrzymywać w kotle, aby żadna część powierzchni ogrzewalnéj, nie została odkrytą.
Jeżeli jednak maszyna odeszła od szyn za daleko, i koła jéj zagłęboko w miękkim gruncie ugrzęzły: należy wtedy co rychléj ogień z kotła wygarnąć i maszynę podeprzeć, aby się głębiéj jeszcze w ziemię nie zaryła.
Aby ją zaś łatwiéj dźwignąć było można, należy zaraz wypuścić wodę, jak tylko kocioł wystygnie. Dźwignie, drągi i dugi, należy tylko w takich miejscach przystawiać, ażeby przez podnoszenie tak wielkiego ciężaru, jakiéj części maszyny nie uszkodzić. Tak samo przy użyciu kolei pomocnicznéj, mającéj posłużyć do powrotu maszyny na właściwą drogę, wypada się o jéj wytrzymałości należycie przekonać, aby znów maszyna powtórnie nie spadła. Na każdy wypadek, przy znaczniejszém wykolejeniu się maszyny, należy przyzwać drugą pomoczniczą i w obu kierunkach drogi, dać ostrzegające sygnały, aby nie nastąpiło zjechanie się dwóch pociągów razem. Takież same sygnały należy dać i na boczną koléj (jeżeli koléj jest podwójną), aby po niéj idący pociąg, uszkodzeniu jakiemu nie uległ. Szczególniéj jest niebezpiecznie, jeżeli maszyna przez wykolejenie, pochyli się w jedną stronę. Wtedy trzeba ją jak najśpieszniéj lewarami podeprzeć, i w poziomym kierunku ustawić, aby eksplozyi kotła nie sprowadzić. W podobnych wypadkach maszynista, powinien przystępować do dzieła z zupełną przytomnością umysłu i energią, aby uchronić maszynę od większego jeszcze nieszczęścia.
Dla dogodniejszego przystępu i łatwiejszego dźwigania maszyny, potrzeba ją zupełnie od tendra odłączyć.