Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/399

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 353 –
128. Co należy czynić gdy przepustnica przestanie działać?

Jeżeli przepustnicy (regulatora) z jakiegokolwiekbądź powodu nie można poruszyć, to jest otworzyć ni zamknąć: to wtedy wielkie niebezpieczeństwo zagraża. W takim wypadku trzeba się ratować ustawieniem lewaru na środku grzebienia, wypuszczeniem pary wszystkiemi otworami i zatrzymaniem pociągu przez zahamowanie k»ł. Jeżeli jednak ustawieniem lewaru w środku, nie zdołamy przeciąć całkowicie komunikacyi pary z cylindrami parowymi, w takim razie starać się należy zatrzymać maszynę, puszczając parę na przemian: to wtył, to naprzód. Gdyśmy nareszcie zdołali pociąg zatrzymać, należy natychmiast do reparacyi przepustnicy przystąpić; a jeżeli takowa na miejscu uskutecznić się nie da, inną maszynę na pomoc wezwać.
Ponieważ zepsucie się przepustnicy w ciągu jazdy, do najgorszych wypadków należy, albowiem sprowadzić może dla całego pociągu nieszczęście spotkania się z drugim pociągiem i t. p.: dla tego maszynista, ciągłą zwracając uwagę na wszystkie komunikacye pary, przed wyjazdem kilkakrotnie przekonać się powinien, czy przepustnica znajduje się w porządku.

129. Jakich używamy środków w razie wykolejenia się maszyny?

Jeżeli maszyna z jakiejkolwiekbądź przyczyny zaczyna z kolei wychodzić, łatwo to jest poznać po jéj kierunku i chwianiu.
Jak tylko maszynista taki wypadek spostrzeże, natychmiast powinien dać sygnał do hamowania pociągu, i wpuścić do cylindra wsteczną parę. Ale gdy już maszyna zupełnie z szyn

25*