Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/398

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 352 –

W takim razie należy trzon stawidłowy odjąć, stawidło na środku ustawić, a trzon tłokowy od krzyżulca odłączyć.
Tak samo postąpić należy w razie uszkodzenia się pokrywy cylindra, albo samego tłoka. Maszyna wtedy odbywa jazdę o ile się da, z pomocą jednego cylindra.

126. Co robić w razie złamania się osi?

Jeżeli się złamie oś pod maszyną albo téż pod tendrem, to w takim wypadku, pod żadnym pozorem daléj jechać nie można.
Jeżeli przez złamanie się osi przodowéj pochyli się kocioł, należy natychmiast ogień wyrzucić, aby przez odsłonięcie powierzchni ogrzewalnéj, nie nastąpiła eksplozya kotła.
Przy pęknięciu zaś osi pod tendrem, należy maszynę odczepić i dojechać nią samą do najbliższéj stacyi, dla sprowadzenia potrzebnéj pomocy. Również zaraz dają się potrzebne sygnały, aby mogący nadejść inny pociąg, nie uszkodził zostawionego na drodze.

127. Jak sobie należy postąpić przy zerwaniu się łącznika?

Przy zerwaniu się łącznika w żadnym razie maszynista z oderwaną częścią pociągu nie powinien stawać, ale daléj jechać, a hamowanie oderwanéj części pociągu, świstawką konduktorom zalecić. Gdy już część oderwanego pociągu stanęła, wtedy dopiéro powinien się wrócić i oderwany pociąg za pomocą nowego łącznika przyczepić.
Nie zachowawszy takiéj ostrożności, może nastąpić wypadek, że odłączona i nagle wstrzymana przednia część pociągu, może być zgruchotaną lub z szyn wyrzuconą, przez resztę rozpędzonego pociągu.