Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/397

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 351 –

szynę pomocniczą. Gdyby się zaś obadwa trzony tłokowe albo korbowe złamały, to w takim razie, ponieważ daléj jechać niepodobna, należy zaraz z drogi dawać sygnały o pomoc.
W wypadku, gdy maszyna stanie, a woda w kotle aż do dolnego kurka w wodoskazie opadnie, należy natychmiast ogień z kotła wyrzucić. Opadnięcie jednak wody, wydarzyć się może tylko przy użyciu zwyczajnych pomp tłoczących; bo jeżeli maszyna posiada smoczek Giffarda, wypadek taki nigdy miejsca mieć nie może, gdyż i w czasie spoczynku maszyny funkcyonuje.
Podobny wypadek ma także miejsce przy złamaniu się krzyżulca, jego przewodnika lub korby. Jeżeli wypadnie jechać o jednym cylindrze, a korba zatrzyma się przypadkiem na punkcie martwym, należy ją popchnąć drągiem; przestrzegać jednak potrzeba, aby drąga pomiędzy szprychy nie wsadzić; bo kiedy maszyna ruszy i drąg w kole utkwiony porwie, trzymający go człowiek może z łatwością uledz wypadkowi.

124. Jak sobie poradzić w razie złamania lub obluzowania się której części kierownika?

W takim wypadku należy złemu w ten moment i w jakikolwiekbądź sposób zaradzić. Przy złamaniu się części kierownika, jeżeli podobnéj części nie mamy w zapasie, należy ruch cylindra zatrzymać, stawidło (szyber) na środku ustawić, a trzon stawidłowy od kierownika odjąć.

125. Jak należy postąpić, jeżeli tłok odłączy się od swojego trzona, w skutek złamania się klina?

Taki wypadek ma zazwyczaj miejsce wtedy, jeżeli zamykamy parę, gdy maszyna znajduje się w pełnym biegu.

Przewod. dla mech. 25