Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/396

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 350 –

obadwa wentyle tłoczące nie są szczelnymi, albo ich kule w koszyczkach uwięzgły. W braku jednakże podobnego kurka, oryentować się trzeba za pomocą czucia, prowadząc dłonią po wierzchu cylindra pompy.
Największego baczenia wymagają pompy w porze zimowéj, zwłaszcza przy dłuższym spoczynku maszyny, aby je od zamarznięcia uchronić, co przy uruchomieniu maszyny, mogłoby znaczne wyrządzić szkody. Długich w takich razach przystanków, należy jak najstaranniéj unikać. Nie mogąc tego uniknąć, należy przynajmniéj pompy przez ogrzewanie od zamarznięcia chronić. Smoczki przeto ze względu na pewność działania, o wiele przewyższają zwyczajne pompy tłoczące, gdyż łatwiéj utrzymać je w temperaturze zabezpieczającéj od zamarzania: bo nawet podczas spoczynku maszyny, mogą funkcyonować.
W każdym razie na to uważać potrzeba, aby tender zawsze odpowiednio był napełniony wodą, a temperatura jéj nie przekraczała 45° C.

123. Co wtedy począć, kiedy się trzon korbowy złamie?

Złamanie się trzona korbowego, albo zluzowanie się jego części składowych, może dać powód nie tylko do zgruchotania pokryw cylindrowych, ale i do wykolejenia się maszyny. Należy wtedy natychmiast maszynę zatrzymać i części rozluzowane klinami ściągnąć. Jeżeli się zaś trzon korbowy złamie, należy trzon (szybrowy) stawidłowy zluzować, stawidło na środku kanałów parowych ustawić, uszkodzony trzon zupełnie wyjąć, pociąg zaś siłą jednego tylko cylindra do najbliższéj stacyi ostrożnie doprowadzić. Gdyby jednak maszyna o jednym cylindrze, dalszéj drogi z pociągiem odbywać nie mogła: należy ją od pociągu odczepić, do najbliższéj stacyi dójechać i podać sygnały wzywające o ma-