Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/395

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 349 –

można jeszcze do najbliższéj stacyi dojechać, posiłkując się trzecią pompą parową. W wypadku tylko, gdyby wszystkie trzy pompy stały się nie zdolnemi do użycia, potrzeba maszynę wstrzymać, ogień przygasić i natychmiast sygnały ostrzegające podać. Jeżeli okaże się potrzeba ogień zupełnie wyrzucić, to maszyna powinna być od pociągu odczepiona i czynność ta w pewnéj dopiéro od niego odległości dopełnioną, aby nie narazić na jaką szkodę pociągu.

122. Jak się rewiduje pompę w razie uszkodzenia?

Ustanie działania pompy ssąco-tłoczącéj, może być spowodowane zatkaniem się rury ssącéj lub zasilającéj, nieszczelnością buksu pakunkowego, albo téż wentyla.
Najczęściéj w takich wypadkach, wentyle znajdują się w nieporządku i wtedy nie słychać ich pulsowania. Nieregularność działania pompy, dochodzi się za pomocą kurka probierczego, umieszczonego na rurze tłoczącéj, między wentylem kotłowym a wentylem tłoczącym. Gdy przez probierczy kurek wydobywa się para i gorąca woda, jest to niezawodną oznaką nieszczelności wentyla kotłowego, lecz wtedy jeszcze dolny wentyl tłoczący, wystarcza do dalszego działania pompy. Jeżeli przy wyciąganiu tłoka z pompy, kurkiem probierczym wydobywa się powietrze, będzie to znowu dowodem, że dolny wentyl tłoczący nie jest w porządku. Tutaj rzeczywisty skutek pompy, zabezpieczony jest tylko dobrocią wentyla kotłowego. Jeżeli jednak pompa zupełnie nie ciągnie, to taka może być przyczyna, że albo oba wentyle tłoczące nie są szczelnymi, albo téż sam wentyl ssący jest zepsuty.
Dla szybkiego znalezienia błędu, dobrze jest w pośrodku cylindra pompy, między wentylem ssącym a tłoczącym, umieścić osobny kurek probierczy, który otworzywszy, jeżeli się woda zimna pokaże, wtedy wentyl ssący, a jeżeli woda gorąca, to