Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/394

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 348 –

szcza na nierównych miejscach drogi, ostrożnie do najbliższéj stacyi doprowadzić. Na stacyi należy gruntownie uszkodzenie naprawić, a jeżeli miejscowemi środkami dokonać tego nie można, należy do dalszéj jazdy drugą maszynę wezwać.

120. Jak należy postąpić, kiedy rura płomienna cieknie?

W takim wypadku należy maszynę zatrzymać i cieknącą rurę najprzód od strony ogniska, a potém od strony dymnicy, żelaznemi czopami zamknąć; a jeźli tych przypadkiem na maszynie nie ma, można użyć i drewnianych czopów.
Dla zatamowania wielkiego wypływu wody i pary, celem odszukania uszkodzonéj rury, puszcza się maszynę jeszcze przez kawałek drogi przy otwartych pompach, przez co odpływ pary o tyle się zmniejszy, że można będzie rurę wynaleźć.
Jeżeli to nie pomaga, należy maszynę od pociągu odczepić, na bok odprowadzić, ogień o tyle przygasić, aby się do rury szukanéj dostać. Po zamknięciu otworów, roznieca się znowu ogień i maszynę w ruch puszcza. Przy wbijaniu czopa w rurę, maszynista i pomocnik tak się ustawić powinni, aby czop wypadkiem przez parę wypchnięty, którego z nich nie trafił.

121. Co wtedy należy czynić, kiedy jedna z pomp zasilających przestanie działać?

Ponieważ przy każdym kotle znajdują się dwie pompy zasilające, a każda z nich jest w stanie dostatecznie kocioł wodą zaopatrzyć, przy działaniu zatém jednéj tylko pompy, w razie zepsucia się drugiéj, jechać można bez przeszkody i przerwy; w każdym jednak razie, na najbliższéj stacyi uszkodzoną pompę należy naprawić. Jeżeli obiedwie pompy przestaną działać,