Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/393

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 347 –

ogniskowe i szybko ogień wygarnia. Po usunięciu ognia, otwiera się wszystkie kanały parowe, a przez ostrożne otworzenie klapy popielnikowéj, dmuchawki i drzwi ogniskowych, studzi się dopiéro powoli kocioł.
Po usunięciu niebezpieczeństwa, należy kocioł z pary i wody wypróżnić i ścisłéj poddać rewizyi, czy tenże przez częściowe przepalenie się ścian nie został gdzie uszkodzonym, i nie postradał potrzebnéj szczelności i wytrzymałości: w takim razie, kocioł zawsze poddany być winien próbie hydraulicznéj.
Uszkodzone czyli przepalone tafle blachy należy zmienić, a po dopełnionéj reparacyi, jeszcze jednéj próbie poddać kocioł należy.
6.   Zabezpieczenie się przeciw raptownemu wzrostowi prężenia pary. Do tego służą klapy bezpieczeństwa, jeżeli są odpowiednio do wypróbowanéj wytrzymałości kotła uregulowane.
Surowo jest zabronioném, obciążanie takowych ręką, albo naciąganie sprężyn nad zakreśloną granicę; w takim bowiem razie, klapy bezpieczeństwa w chwili wypadku byłyby nieczynne, a kocioł uległby rozsadzeniu.
Aby klapy bezpieczeństwa zawsze należytemu celowi odpowiadały, powinny być z szczególną troskliwością i w czystości utrzymywane; wentyle i ich gniazda z brudu i osadzającego się kamienia często czyszczone, a dla niewątpliwéj szczelności doszlifowane.

119. Co należy czynić w razie pęknięcia resoru pod maszyną?

Pęknięcie resoru może spowodować wykolejenie się parowozu; jeżeli więc resor pęknie, maszynista powinien parowóz zatrzymać, a ciężar jego rozłożyć na pozostałe resory, o ile się to da uskutecznić; poczém pociąg z szybkością zwolnioną, zwła-