Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/387

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 341 –

takiej eksplozyi, winien maszynista gorliwie i z całą świadomością rzeczy, ustawiczną i pilną swoją uwagę skierować na wszystkie przyrządy bezpieczeństwa; w przeciwnym bowiem razie, w każdym momencie życie tak swoje, jak swoich podwładnych i pobliskich osób, na niebezpieczny hazard wystawia.

118. Jakie są środki zabezpieczające kotły parowe od eksplozyi?

Środki zabezpieczające kotły parowe od eksplozyi są następujące:
1.   Urzędowe wypróbowanie kotła. Aby się upewnić o mocy materyału i szczelności kotła, zaraz po wykończeniu w warsztatach, poddaje się go hydraulicznéj próbie; napełnia się takowy wodą i za pomocą ręcznéj lub parowéj pompy, wtłacza się weń wodę pod podwójném lub przynajmniéj półtoraczném ciśnieniem, jakie późniéj w użyciu ma wytrzymywać.

Czynność taka odbywa się zawsze w obec urzędowéj komissyi, która po uskutecznionéj próbie z przedstawionym sobie kotłem, wydaje świadectwo, w którém się wzmiankuje głównie: jak wielkie ciśnienie kocioł ten w użyciu wytrzymywać powinien, i do jakiéj wysokości klapy bezpieczeństwa obciążone być mogą. Kocioł i klapy bezpieczeństwa cechują się urzędowym stęplem, aby i w późniejszym czasie przekonać się było można, iż urzędowa próba dopełnioną została. Maszynista treść owego świadectwa powinien znać doskonale, i nie ważyć się nigdy przekraczać tak siły pary, jako i obciążenia klap bezpieczeństwa. Przy dłuższém używaniu kotła, próby takie od czasu do czasu należy powtarzać, i tak siłę pary jak i obciążanie klap bezpieczeństwa, z uwagi na zużywanie się i osłabianie materyału, stosunkowo zmniejszać. Zużyte, albo cokolwiek przepalone arkusze blachy, należy wyjąć i nowemi zastąpić [1].

  1. Obacz bardzo ciekawą broszurę: Formules à l’usage des ingénieure chargés de l’épreuve et de la réception des appareils à vapeur par