Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/386

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 340 –

wypuszczenie silnéj pary, a zatem w skutek natychmiastowego obniżenia się ciśnienia, rozerwanymi być mogą. Już dla téj zatém przyczyny konieczną jest rzeczą, przepustnicę ostrożnie otwierać.
Zwyczajne pompy tłoczące, które tylko w czasie jazdy kocioł zasilać mogą, może nieraz były przyczyną eksplozyi kotłów, a wypadki te, czemu innemu przypisywano.
Ale smoczki Giffarda, dziś na parowozach zaprowadzone, które także i podczas spoczynku maszyny pracują, utrzymują wodę w kotle w bezustannym ruchu, przez co przegrzaniu się jéj, a zatém i eksplozyi zapobiegają. Z tego téż powodu smoczki Giffarda, w bezpieczeństwie ruchu mają nie małe zasługi.
Przegrzania się wody albo przekroczenia jéj punktu wrzenia, należy się obawiać przy każdym jéj stopniu ciśnienia, a nawet i wtedy, kiedy przez ostrożność ciśnienie pary tak dalece obniżymy, że się stanie niższém od ciśnienia, na jakie wytrzymałość kotła pozwala; bo i wtedy przegrzanie wody, może spowodować eksplozyę kotła.

117. Jakie są skutki eksplozyi kotła?

Eksplozya kotła, zwykle przerażające zostawia po sobie ślady. Najokropniejsze jednakże skutki następują z przegrzania się wody, w tym bowiem wypadku, eksplozya powstała w przestrzeni wodnéj, ma zwykle miejsce ku przodowi; przedewszystkiém więc ściany ogniska niweczy, rury płomienne na kształt słomianych powróseł pogięte, palący się węgiel, w drobne kawałki podartą blachę i wrzącą wodę, z prędkością błyskawicy i z gwałtownością tylko prochowi właściwą, na wszystkie strony rozrzuca; osoby znajdujące się na maszynie parzy, kaleczy, a nawet zabija. Nie bywa jednak tyle niebezpieczną eksplozya, kiedy się wydarzy w przestrzeni parowéj. Aby się więc uchronić od okropnych skutków