Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/360

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 314 –

Ponieważ rzadko się przytrafia, aby jazda maszyną rezerwową odbywała się wtedy, gdy droga jest zupełnie próżną, maszynista więc kierujący parowozem rezerwowym, powinien troskliwą zwracać uwagę, na szybko w takich razach dawane sygnały, aby zejść we właściwym czasie z drogi i uniknąć spotkania się z pociągiem, regularnie po téjże drodze kursującym.
Jeżeli zaś ze swoją maszyną przybędzie na miejsce żądanéj pomocy, powinien się powoli zbliżać, aby pociągu swą maszyną nie uderzył. Prowadząc tyłem sukursowany pociąg, należy na każdy sygnał do zatrzymania się dawany, zwłaszcza na prostéj drodze, jak najpilniéj uważać, jako téż ze swojéj strony odpowiednie dawać sygnały.
Jadąc dwiema maszynami, naprzód idąca, zawsze pociąg prowadzić powinna. Maszynista tylnego parowozu powinien stósować się we wszystkim do tego, co przedsiębierze maszynista kierujący przodowym parowozem. Przy ruszaniu z miejsca, puszcza się w ruch najprzód parowóz przodowy, a potém dopiéro tylny.
Przy zatrzymaniu się zaś, rzecz dzieje się przeciwnie, para zamyka się pierwéj w tylnym, a potém dopiéro w parowozie przodowym. Tak samo dzieje się przy hamowaniu szybkości biegu podczas jazdy; pierwéj powinna tylna maszyna przypływ pary regulować, a potém przodowa. Jeżeli tych ostrożności maszynista nie zachowa, to silniejsze działanie tylnéj maszyny, może przodową z łatwością wykoleić.
Przy dosuwaniu pociągu, gdy maszyna pomocnicza znajduje się z tyłu, tak samo postępować należy; to jest puszcza się w ruch najprzód przodową maszynę, a dopiéro na dany sygnał przez maszynistę tegoż parowozu, uruchomia się tylną maszynę. Podczas jazdy, obiedwie maszyny muszą z jednakową działać szybkością.
Dosuwając i porządkując wagony towarowe na stacyi, należy starannie unikać wszelkich zetknięć i uderzeń, aby nie uszkodzić towarów. Maszynista powinien w takich razach nie