Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/351

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 305 –

Podobnież maszynista powinien zrewidować ruszta, popielnik i komorę dymową, a w razie potrzeby wyczyszczenie takowych zarządzić. Podczas tego spoczynku, użytkuje się ze zbytecznéj pary w taki sposób, że rozgrzewa się nią wodę w tendrze, gdzie jednak zbyt wiele pary nie należy wpuszczać, zwłaszcza téż przy smoczkach Giffarda, które cieplejszéj wody nad 45° nie znoszą.
Przybywszy na ostatnią stacyę, jeżeli maszyna ma zostać w remizie, woda w kotle powinna dochodzić do górnego kurka probierczego, a nawet tenże przewyższać. Należy klapę bezpieczeństwa na 30 funtów uregulować, drzwi ogniskowe i dymnicę ostrożnie i tylko po trosze otwierać, ażeby zimne powietrze wpadające raptownie do czeluści i dymnicy, nie wywarło szkodliwego wpływu na kocioł.
Palacz czyli pomocnik przez wyjęcie kilku sztab z rusztu, wszystek ogień do popielnika wygarnie, następnie do kanału, nad którym parowóz stoi wyrzuci, i zarzewie zagasi.
Poczém należy maszynę ściśle zrewidować, czy maźnice są szczelne i czy się nie grzeją, czy koła mocno siedzą na osiach, czyli w środku chodzą, to jest, czy na którą stronę nie biją.
Buksy pakunkowe należy podociągać i uszczelnić, o działalności wentyli, wodoskazu, manometru i t. p. przekonać się i takowe wypróbować. Samo z siebie wynika, że kiedy maszyna stoi, to regulator winien być zamknięty, lewar kierownika znajdować się powinien w środku grzebienia, a hamulec tendrowy mocno przyciągnąć należy. Kurki od oliwiarek należy wszędzie pozamykać i dopiero przed jazdą znowu pootwierać; jeżeli zaś oliwiarki nie mają kurków, wyciągnąć należy resztę oliwy szprycką, aby nie wyciekła bezużytecznie.
Jeżeli zaś pociąg zatrzymuje się na stacyi wodnéj, należy podprowadzić maszynę wraz z tendrem pod rękaw kranu wodnego, i tender dokładnie pod tymże rękawem ustawić. W ta-

22*