Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/350

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 304 –

Nigdy biegu pociągu nie należy wstrzymywać w blizkości stacyi, aby nie było potrzeby zatrzymywać go za pomocą mocnego zahamowania. Oprócz tego, sama przestrzeń stacyjna, ze swemi licznemi zwrotnicami i rozjazdami, szybki wjazd czyni niebezpiecznym, gdyż liczne zmiany kierunku drogi, sprawiają silne uderzenia, które w skutek mocnego zahamowania i ślizgania się kół, maszyną i wagonami silnie wstrząsają, a nawet mogą spowodować złamanie się osi w pociągu. Prócz tego należy wiedzieć, że zwrotnice i rozjazdy, cierpią daleko więcéj od ślizgania się kół, aniżeli kiedy te po nich się toczą.
Przez raptowne hamowanie spowodować także można wykolejenie się częściowe pociągu, gdyż w skutek ostrych łuków na stacyach i silnego parcia tylnych wagonów, mogą być z łatwością wysadzone z szyn wagony naprzód idące.
Inny jeszcze powód ostrożnego i powolnego wjeżdżania na stacyę jest ten, że na stacyi skutkiem nieostrożności, zdarzyć się może czasami, iż ludzie przesuwający wagony, jeden z nich mogą pozostawić właśnie na tych samych szynach, po których ma przechodzić pociąg; uderzenie zaś, czyli zetknięcie się takowego wagonu z pociągiem, szkodliwe następstwa sprowadzić może.

106. O czém należy pamiętać stojąc na stacyi?

Ilekroć razy maszyna’zatrzyma się na stacyi, maszynista obowiązany jest przeświadczyć się dokładnie o stanie swojéj maszyny i wszystkie jéj części obejrzeć; przekonać się, czy nie rozgrzały się części podlegające tarciu, czy trzony wiążące koła są pewne i niepoluzowane. Powierzchnie wystawione na tarcie, gdzie tego potrzeba wymaga, winien nasmarować, słowem najdokładniejszą rewizyę tak maszynista jako i pomocnik, każdy ze swéj strony odbyć powinni.