Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/347

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 301 –

się odbywać szybko i przy jak najkrótszym otwieraniu drzwiczek. Maszynista za pomocą łańcucha, otwiera drzwiczki od czeluści dopiero wtedy, kiedy palacz tuż przy drzwiczkach z napełnioną szuflą stoi, a po wyjęciu szufli ze skrzynki ogniowéj, w ten moment drzwiczki zamykać winien.
Ruszt cały powinien być równo materyałem opałowym pokryty, i ani jedno miejsce nie może być próżném. Ogrzewanie wody w tendrze parą, wtenczas powinno się uskuteczniać, kiedy się jéj prężenie zbytecznie zwiększa. Ogrzewanie wody w tendrze, uskutecznia się przez otworzenie wentyla parowego od rury komunikującéj między kotłem i tendrem. Tender winien być opatrzony termometrem i wodoskazem dla ciągłego obserwowania stanu wysokości wody i stopnia jéj temperatury, i aby na stacyach wodnych brakującą wodę, świeżą zastąpić było można.
Maszynista podczas jazdy, powinien ustawicznie zwracać uwagę nie tylko na pociąg za nim idący, ale i na całą drogę przed maszyną leżącą, jak również na wszystkie dawane sobie sygnały, i podług tego bieg maszyny regulować, a wrazie potrzeby zwalniać.
Czynność swoją powinien odbywać stojący, aby miał zawsze dobry i dogodny widok nie tylko na pociąg, ale i na drogę. Jeżeli w czasie jazdy, okaże się potrzeba bieg maszyny zwolnić, powinien dać konduktorom świstawką parową sygnał do zahamowania, a potém dopiero regulatorem przypływ pary do cylindra powoli zmniejszać. Tak,samo i zmianę stopnia ekspansyi dokonywać tylko winien, powolném posuwaniem lewaru; w przeciwnym albowiem razie, czyli przez szybkie postawienie lewaru na środku grzebienia, zamknąłby nagle przypływ pary do cylindrów, a przez to maszyna i pociąg doznałyby gwałtownych wstrząśnieu, w skutek uderzenia o siebie, a to mogłoby sprowadzić wykolejenie pociągu, zniszczenie maszyny i drogi, jako téż uszkodzenie wagonów, a tém samém i passażerów.