Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/344

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 298 –

dziny przed odjazdem, obejść i obejrzeć w najdrobniejszych szczegółach wszystkie części składowe maszyny, a części wykonywaj ące ruchy, a zatém podległe tarciu, dobrze nasmarować. W czasie tworzenia się pary, powinni również przekonać się o szczelności kotła, czy gdzie nie przecieka albo nie paruje, i wszystkie części i przyrządy do tego służące, skrupulatnie zrewidować. Nie szczelne manlochy do czyszczenia kotła służące, przy rozpoczynającém się parowaniu, przez ostrożne dociągnięcie śrubami umocnić; rury płomienne któreby okazywały nieszczelność, przy obrączkach osadowych rozbić, a przy większéj ich nieszczelności zupełnie zabić, tak od strony ogniska, jako téż i od strony dymnicy, żelaznymi lub dębowymi, na ten cel przyrządzonymi zapasowymi czopami.
Przed rozpoczęciem jazdy, maszynista otwiera stosownie regulator i wpuszcza trochę pary do cylindrów, aby takowe oraz wszystkie części do nich należące rozgrzać. Przy téj czynności, kurki ekstrakcyjne czyli upustowe powinny być otwarte, ażeby para na zimnych ścianach cylindra skroplona, swobodnie na zewnątrz odpływać mogła. Następnie otwierają się kurki do smarowania służące, aby smary wpłynąć mogły na tłok i do szybrów.
Przed poruszeniem maszyny, powinien bezwarunkowo maszynista dać sygnał piszczałką parową i jeszcze kilka minut poczekać, zanim regulator otworzy. Właściwie tym sygnałem daje się znać robotnikom zajętym przy parowozie, aby z drogi ustąpili.
Najpóźniéj na 10 minut przed odejściem pociągu, parowóz powinien z remizy wyruszyć zwolna, i ostrożnie zbliżyć się do pociągu. Dojeżdżając do pociągu, powinien maszynista przekonać się czy regulator, pompy i inne przyrządy ruchome, dobrze funkcyonują. Stanąwszy zaś przed pociągiem, powinien palacz tender zahamować i takowy przyczepić do pierwszego wagonu pociągu. Zetknięcie maszyny z pociągiem winno być łagodném,