Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/336

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 290 –

a przez to uskuteczniają nawijanie się łańcucha i przyciąganie hamulca.
Ażeby ciśnienie na koła przedłużyć, dostateczném będzie przywrócić prąd za pomocą elektro-magnesu k na chwilę przerwany i wpuścić go do cylindra magnetycznego c, wtedy wał w nie będzie się już obracał, a kloce hamulcowe będą wciąż cisnąć na koła.
Dla zluzowania hamulców, przekłada się znów rękojeść kommutatora, ze strony prawéj na lewą. Prąd w cylindrze c zostaje przerwany, mufy u stają się swobodne, łańcuch się odwija, kloce hamulcowe oddalają się od obwodu kół, a drążek p znów zostaje wolny i nie dotyka już tarczy mimośrodowéj x.

Fig. 133.

Podczas przerwania prądu, tak w elektromagnesie k jako i w cylindrze magnetycznym c, obraca się wał w, a z nim i drugi zatrzask y, poruszający drugi drążek r, którego koniec porusza znowu młotek dzwonka, znajdującego się w piérwszym pakunkowym wagonie. Te dzwonki są tak umieszczone, że może je słyszeć każda osoba będąca w pociągu, a dzwonią dopóty, dopóki trwa hamowanie.
W ostatnich czasach p. Achard porobił jeszcze różne ulepszenia w swoich aparatach. Zaprowadzono je do regularnéj jazdy, na pociągach kuryerskich od Paryża do Strasburga.