Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/318

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 272 –

lające krążki kauczukowe h, h.. zrobione są z blachy żelaznéj na 6 millim. grubéj z nadlanymi brzegami z korapozycyi cynkowéj. Trzon buforowy k jest przynitowany lub przyszwejsowany do głowy l, a drugim końcem opiera się o platę f za pomocą klina i. Cały bufor przytwierdzony jest śrubami m, m do wagonu. Takie aparaty w porównaniu z buforami żelaznymi lanymi, lżejsze są o 50 funtów.

Fig. 118.

Zalety, buforów gummowych są następujące:
1) Działanie ich jest jednostajniejsze i spokojniejsze od resorów stalowych. Gumma podaje się łatwiéj, aniżeli stal, a oddziaływanie gummy pod ciśnieniem jest tak szybkie, że głowa buforu nie sprawia nigdy twardego pchnięcia czyli uderzenia, gdy z buforami stalowymi rzecz ma się przeciwnie.

2) Resory gummowe mają w tém pierwszeństwo przed resorami spiralnymi czyli ślimakowymi wyrobionymi ze stali, że wielkie zmiany temperatury, żadnego na nie nie wywierają wpływu, gdy tymczasem resory stalowe, w czasie wielkich mrozów z łatwością pękają [1], a gdy się raz uszkodzą, nie posiadają więcéj

  1. Podług ostatnich doświadczeń w roku 1871 przez Fizyka Dra Joule w Manchester dokonanych, żelazo lane, kute i stal, w skutek zimna, nic na swéj wytrzymałości nie tracą. (Gazeta Przem. Rzemieśln., r. 1872, str. 344).