Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/317

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 271 –
Fig. 117.

d)   Podług systemu Werthera, głównego inżyniera w fabryce wagonów Klett’a w Norymberdze, używają się krążki gummowe i tarcze blaszane osobliwszéj formy (fig. 117), do przekładania krążków gummowych służące. Tarcze blaszane 1, 1... na 2 millim. grube, posiadają w środku półokrągłe rowki czyli rynienki, w które pasują odpowiednie wyskoki krążków gummowych. Te ostatnie, posiadają także od zewnątrz i wewnątrz wklęsłości 2, 2, 2, 2... a to częścią dla oszczędności materyału, a zaś najgłówniéj dla tego, aby przy ściskaniu się krążków gummowych, w czasie uderzania o siebie buforów, można było uniknąć w środku ich wysokości największego rozszerzenia, które pociągnęłoby za sobą przyleganie gummy tak do ścian wewnętrznych mufy, jako i do trzona buforowego.
Figura 118, przedstawia nam znowu konstrukcyę buforu z blachy żelaznéj, pomysłu Hennig’a, głównego mechanika na drodze żelaznéj Berlińsko-Anhaltskiéj, która ze wszech miar zasługuje na uwagę.
Mufa buforowa aa, zrobiona jest z blachy żelaznéj na 6 millim. grubéj. W środku, naciągnięty jest pierścień żelazny kuty b, dwoma nitami od wewnątrz na gładko do mufy przymocowany; następnie szczytowa tarcza c, żelazna lana lub kuta, wytoczona od wewnątrz, opatrzona kołową garą czyli nutem, w który wchodzi mufa, 4-ma śrubami lub nitami z tarczą szczytową związana ; nareszcie pierścień d z kątowego żelaza, przy nitowany jest do drugiego końca mufy. Przednia i tylna tarcza uderzająca e i f, są również z kutego żelaza; tarcze g, g... rozdzie-

Przewod. dla mech. 20