Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/300

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 254 –
91. W jaki sposób należy sobie wyobrazić pracę parowozu?

Skutek, czyli pracę parowozu stanowi 5 głównych następujących części, a mianowicie:
1° Produkowanie pary.   2° Uprowadzanie pary.   3° Działanie kierownika.   4° Działanie części ruchomych czyli pracujących i   5° zasilanie kotła.
Produkcya pary odbywa się w podłużnym kotle połączonym ze skrzynią ogniową, w którym ogrzewana woda zmuszoną jest do wydzielania z siebie pary przez ciągłe ogrzewanie, nawet przy wyższém prężeniu. Aby tak wielką ilość pary wytworzyć, jaka jest potrzebną do poruszania parowozu, musiano powierzchnię ogrzewalną kotła powiększyć, o ile się to dało uskutecznić. Aby jednakże zbytecznie kotła nie powiększać, należało utworzyć w małym kotle jak największą powierzchnię ogrzewalną. Oba te warunki osiągnięto za pomocą kotłów opatrzonych płomiennemi rurkami, których powierzchnia ogrzewalna, w summę wzięta, przedstawia wodzie ogromną powierzchnię ogrzewalną, w małéj przestrzeni zawartą. Dla otrzymania dobrego, czyli ożywionego palenia, a tém samém i spiesznego parowania, wpuszcza się zużytą parę z cylindrów do dymnicy i komina za pomocą tak zwanéj dmuchawki; przez co otrzymuje się gwałtowny ciąg powietrza, potrzebny do szybkiego palenia materyałów, znajdujących się w ognisku.
Za pomocą odpowiednich przyrządów otrzymano bezpieczeństwo kotła, a nadto dano maszyniście sposobność obserwowania procesu tworzenia się pary wewnątrz kotła. Kocioł zabezpieczony jest przeciw stygnięciu, tak zwanym płaszczem kotłowym.
Uprowadzanie pary. Wytworzoną parę w kotle, prowadzi się do maszyny z najwyższéj przestrzeni, w któréj