Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/287

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 241 –

powierzchnię pokryw cylindrowych; przez uderzenia z nierówności drogi pochodzące, w skutek oscyllacyi wody w kotle zawartéj przy każdéj zmianie prędkości maszyny i t. p. Tutaj znów trzy pokazują się ruchy: mianowicie piérwszy, usiłujący obrócić budowę górną (kocioł i maszynę) około osi pozioméj podłużnéj, przechodzącéj przez jéj środek ciężkości, i ten zowie się ruchem chwiejącym (Wanken, Schwanken; le roulis) parowozu; drugi ruch jest podobnież obrotowym około osi pozioméj poprzecznéj, przez tenże sam środek ciężkości przeprowadzonéj, nazywany ruchem galopującym (das Nicken; le galop); i nakoniec trzeci, powstający w skutek oscyllacyi wzmiankowanego środka ciężkości w kierunku linii prostéj do góry i na dół, i ruch ten nazywa się ruchem podskakującym (das Wogen). Te ostatnie trzy ruchy: t. j. chwiejący, galopujący i podskakujący razem wzięte, nazywane znowu być zwykły: ruchem zwodniczym (das Gaukeln).
Mechanika nie posiada dotąd radykalnych środków, na usunięcie wymienionych tutaj tych wszystkich szkodliwych ruchów. Ruchy: chwiejący (Wanken), podskakujący (Wogen) i galopujący (Nicken), jako pochodzące z ciężaru wiszącego na resorach, nie dadzą się nigdy całkowicie zniweczyć, ale można je bardzo zobojętnić: przez wielką odległość osi, przez umieszczenie środka ciężkości jak najbliżéj osi, przez użycie długich trzonów korbowych, cylindrów wewnątrz ramy leżących i t. p. środków.
Redtenbacher w swém wyborném dziele: Die Gesetze des Lokomolivbaues, Mannheim, 1855, na str. 156, daje w tym względzie następujące wskazówki: „Z praktycznych i teoretycznych moich poszukiwań wynika, że owe szkodliwe ruchy, można do minimum zredukować, zachowując następujące warunki:
A)   Ruchy wywołane ciśnieniem krzyżulców o swoje przewodniki górne i dolne, staną się bardzo małemi:
1)   Jeżeli parowóz tylko małą siłą poruszany będzie, lub jeżeli będzie miał stosunkowo mały do pokonania opór.
2)   Jeżeli trzony korbowe w stosunku do korb są bardzo długie.

18*