Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/260

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 214 –

Materyał na śruby i nity musi być taki sam, jakiego na obręcze użyto. Lecz taki sposób umocowania obręczy na kołach, ma swoje niedogodności, albowiem nity i śruby osłabiają obręcz, luzują się w skutek ruchu i ciągłego drgania koła, zużywają się w miarę zużywania się obręczy; dla tego inżynier Lindner zaleca umocowanie obręczy b z kołem a za pomocą szajb żelaznych cc (figura 96), podobne umocowaniu obręczy na kołach drewnianych, które nitów ani śrub nie potrzebuje i obręczy nie osłabia, jak figura 89 przedstawia.

Fig. 95. Fig. 96.



83. Jakie jest przeznaczenie maźnic, jaki jest ich podział i budowa?

Dobrze i celowi odpowiednio urządzone maźnice, z pomocą których smarują się osi dostatecznie, a jednak ekonomicznie, przy których nie grzeją się osi, a wagony przy rozmaitém obciążeniu i rozmaitéj temperaturze, z jednakową łatwością poruszać się mogą, wywierają niezmierny wpływ na regularną komunikacyę na drogach żelaznych, na obciążenie pociągu, a nawet na samą siłę pociągową maszyny parowéj.
Maźnice dotychczas używane na drogach żelaznych, dadzą się według gęstości smaru na 3 kategorye podzielić, a mianowicie na: