PIEROGI NA BULIONIE Z SEREM. Pierożki mięsne, ugotowane, jak wyżej, przełożyć na metalowy półmisek. Podlać pod nie bardzo mocnego rosołu, lub zwykłego rosołu z rozpuszczonym sporym kawałkiem buljonu. Po wierzchu posypać bardzo grubo ostrym tartym serem, zmięszanym z trzecią częścią bułeczki. Skropić masłem. Wstawić w piec na pięć minut, aby się uformowała chrupiąca skórka. Buljonu powinno być tyle, aby się pierogi cały czas w nim gotowały.
PIEROGI Z SEREM. Ser świeży lub twaróg, dobrze przez noc całą pod prasą odciśnięty, utrzeć doskonale z całemi jajami (dwa jaja na czterdzieści deka sera), dodać łyżkę śmietany lub tyleż masła (dla kruchości nadzienia), lekko osolić, wsypać niedużą łyżkę cukru, aby kwas sera zneutralizować. Robić, jak zwykle, pierożki, gotować w osolonym wrzątku. Podawać polane topionem masłem, a do nich oddzielnie w sosjerce kwaśną gęstą śmietanę i dla amatorów, cukier.
PIEROGI Z KAPUSTĄ. Główkę ścisłej, białej kapusty ugotować w wodzie lub rosole. Odcedzić, wykrajać głąb, kapustę drobno posiekać, zaprawić masłem przesmażonem z drobno usiekaną cebulką, paru jajami ugotowanemi na twardo, i usiekanemi, osolić do smaku, nieco popieprzyć. Tym farszem nakładać pierożki, gotować, jak zwykle, podawać polane topioną słoninką, lub masłem przesmażonem z cebulką.
PIEROŻKI Z GRZYBAMI. Dziesięć deka dobrych suszonych grzybów ugotować na miękko, drobno usiekać. Parę cebul drobno posiekanych zasmażyć w dużej łyżce masła, dodać grzybki, przesmażyć, podsypać łyżką mąki, podlać filiżanką smaku z grzybków, zagotować, posolić od smaku, popieprzyć, ostudzić. Nadziewać tym farszem pierożki, gotować, jak zwykle, w osolonym wrzątku. Podając, polać masłem przesmażonem z cebulką, lub też oddzielnie podać do nich sos śmietanowy, zrobiony na smaku, pozostałym od gotowania grzybów.
PIEROGI Z KARTOFLAMI. Pół kilo już obranych kartofli ugotować, wodę odlać, kartofle obsuszyć w garnku, utłuc doskonale. Dziesięć deka wędzonej słoninki (może być bardzo przerastały boczek) pokrajać drobno, przesmażyć, wlać do kartofli, wymięszać, osolić, ostudzić. Nadziewać temi kartoflami pierogi, gotować na osolonym wrzątku. Na półmisku polać obficie słoninką przesmażoną z cebulką. Można też włożyć do farszu parę drobno pokrajanych i przesmażonych cebul.
HRECZANE PIEROGI SMAŻONE. Dwie szklanki dobrej, jasnej mąki hreczanej rozbić taką ilością rzadkiej, kwaśnej śmietany, aby ciasto było gęste, jak na kluski. Osolić, dodać dwa żółtka, doskonale utrzeć. Nakoniec dodać dwa białka, ubite na sztywną pianę. Rozpuścić na patelni masło, szmalec lub topioną słoninę. Kłaść łyżką duże, lecz
Strona:Potrawy z kasz i mąki.djvu/14
Wygląd
Ta strona została skorygowana.