Przejdź do zawartości

Strona:Potrawy z kasz i mąki.djvu/13

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

żarkiem, aby zeń wszelką wilgoć usunąć. Dalej postępować, jak z pierogami z sera.
PIEROGI LENIWE BEZ SERA. Dwie szklanki mąki, szklankę mleka słodkiego i dziesięć deka masła zagotować raz, jak na ciasto zaparzane. Odstawić, przestudzić, wbić dwa żółtka i jedno jajko całe, osolić, dodać jedno deko dobrych drożdży, wyrobić doskonale. Na stolnicy, dobrze posypanej mąką, toczyć z tego ciasta wałeczki, spłaszczyć je lekko. Pokrajać na ukos, jak zwykle pierożki leniwe. Postawić ze stolnicą w cieple, aby nieco podrosły. Można je gotować w osolonym wrzątku i podawać polane zrumienionem masłem z bułeczką, lub też smażyć na maśle, jak mędrzyki z sera, i oddzielnie do nich podawać kwaśną śmietanę.
PIEROGI Z RÓŻNEMI NADZIENIAMI. Z dwóch jaj, łyżeczki soli, filiżanki wody i mąki zagnieść ciasto nieco mniej twarde, niż na makaron. Podzielić na kilka części, wałkować jaknajcieniej, natychmiast nakładać jeden brzeg ciasta kupkami farszu, przykryć ciastem, wycinać kieliszkiem lub foremką nieduże pierożki, obciskać mocno brzeżki, aby się nie rozpadły przy gotowaniu, i układać na sitach lub na deseczce, przykrytej płótnem, posypanem mąką. Obecnie są bardzo praktyczne maszynki ząbkowane, które jednocześnie wycinają pierogi i zaciskają brzegi, co ogromnie przyśpiesza robotę. Gdy wszystkie już gotowe, spuszczamy je na osolony wrzątek, przykrywamy garnek na chwil parę pokrywą. Gdy pierogi na wierzch wypłyną, wybieramy je durszlakową łyżką na półmisek lub salaterkę i polewamy topioną słoninką ze skwarkami, słoninką z cebulą, masłem przesmażonem z cebulą, lub masłem zrumienionem z bułeczką — zależnie od nadzienia, które użyliśmy do pierogów. Jeżeli pierogi są nadziane owocami: czarnemi jagodami, wiśniami, śliwkami, marmeladą owocową lub konfiturami bez syropu — podajemy do nich oddzielnie cukier i gęstą śmietanę, lub też śmietanę ubitą z cukrem.
PIEROGI Z MIĘSEM. Czterdzieści deka pozostałego z obiadu lub specjalnie na ten cel przygotowanego gotowanego czy pieczonego mięsa, zwierzyny lub drobiu, przepuścić przez maszynkę wraz z dziesięcioma deka słoniny. Sporą cebulę usiekać drobno, zasmażyć w łyżce masła, dodać mięso, przesmażyć razem, wsypać niedużą łyżkę mąki, wlać pół szklanki rosołu lub wody, zagotować razem, aby się farsz przy nakładaniu nie rozsypywał. Osolić do smaku, lekko popieprzyć. Można dodać do tego farszu garstkę drobno posiekanych i przesmażonych wraz z cebulką pieczarek, lub parę ugotowanych młodych grzybków suszonych. Robić pierogi, jak powiedziano wyżej, i po ugotowaniu polać je topioną słoniną z cebulką lub bez. Jeśli użyliśmy do nich grzybków, można je polać sosem grzybowym, czy pieczarkowym.