salaterce. Polać obficie masłem, posypać grubo ostrym serem i wstawić w piec dla zrumienienia. Ser powinien uformować na powierzchni klusek jakby cienką, rumianą skorupkę. Podawać gorące w tem samem naczyniu.
KLUSKI HRECZANE Z SEREM. Dwie szklanki mąki hreczanej i jedną szklankę pszennej przesiać do miski, dodać łyżeczkę soli, wlać szklankę gorącej wody i wybić doskonale łyżką. Gdyby ciasto było zbyt twarde i nie dawało się wyrabiać łyżką, można dodać następnie nieco zimnej wody. Ciasto powinno się wyrobić zupełnie gładko. W szerokim rondlu zagotować wodę, osolić dobrze. Kłaść metalową, ostrą łyżką nieduże, wąskie kluseczki na wodę. Gotować pięć minut. Wylać na sito. Przelać zimną wodą. Na półmisku zmięszać ze szklanką dobrze odciśniętego, świeżego sera, polać dziesięcioma deka słoninki roztopionej wraz z niezbyt wysuszonemi skwarkami.
PIEROŻKI Z HRECZANEJ, PRAŻONEJ MĄKI. Mąkę hreczaną wysypać na zupełnie czystą patelnię i uprażyć lekko, ciągle mięszając drewnianą łyżką, aby się nie przypaliła. Gdy nabierze jasno złocistego koloru, zaparzyć ją gorącą wodą na gęste ciasto, osolić do smaku, wybić doskonale na gładkie ciasto. Na takie ciasto z trzydziestu deka mąki przygotować czterdzieści pięć deka świeżego, doskonale odciśniętego sera. Utrzeć go na misce z dwoma całemi jajami, wsypać łyżkę cukru, trochę soli, wyrobić doskonale. Z ciasta hreczanego robić w ręku cienkie placuszki rozmiaru małego spodeczka, nakładać serem, szczelnie zaciskać, nadawać formę kotlecika. Smażyć na gorącym szmalcu. Gdy się ładnie zrumienią, podawać bardzo gorące. Oddzielnie do nich podaje się kwaśną śmietanę, a kto lubi — i cukier.
PIEROGI LENIWE. Pół kilo sera nieco obsuszonego trzeć wałkiem w donicy, dodając trzy jaja całe. Masa powinna się wyrobić gładko, jak masło. Gdyby ser był za suchy, dodać parę łyżek gęstej, kwaśnej śmietany. Wlać dwie łyżki sklarowanego masła i dosypać tyle mąki, aby się ciasto dobrze trzymało i można było toczyć z niego wałeczki (nie zapomnieć ciasta osolić). Wyrabiać wałeczki, grube na trzy centymetry, lekko je spłaszczyć i pokratkować drobno tylcem noża. Pokrajać na ukos, jak duże łazanki. Spuszczać na osolony wrzątek, przykryć na chwilę rondel pokrywą. Gdy wypłyną na wierzch, wybierać durszlakową łyżką na półmisek lub salaterkę. Polać zrumienionem masłem z bułeczką i podawać bardzo gorące. Stygnąc, twardnieją i smak tracą.
PIEROGI LENIWE Z TWAROGU. Robiąc leniwe pierogi ze świeżego twarogu, zamiast obsuszonego sera, należy ten twaróg zawinąć w dobrze wyparzoną szmatkę i na noc całą przycisnąć deseczką i cię-
Strona:Potrawy z kasz i mąki.djvu/12
Wygląd
Ta strona została skorygowana.