Strona:PL Tarnowski-Szkice helweckie i Talia.djvu/125

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Chrystusa cella moneta Tycjana [1] [2] i Chrystusa Scheffera [3], strącającego szatana…. [4] I na ludzkich ustach taki uśmiech płacze całe lata – taki płakał ostatniemi czasy na cichem licu króla wieszczów naszych Adama…. Nic straszniejszego jak uśmiech obłąkania…. Przypomnijcie sobie uśmiech na obrazie Velazqueza, [5] wyobrażającym wariata bawiącego się kwiatkiem [6]…. Czy pamiętacie wdzięk uśmiechów Correggia [7] w jego Notte [8] [9], i na licu św. Małgorzaty, i uśmiech, który dał św. Sebastyanowi [10]!... Dalej nie z tego świata uśmiech Sykstyny [11] – i pełen wszystkich rozkoszy przechodzący w świat lepszy uśmiech madonn Murilla, [12] i uśmiech św. Małgorzaty Rafaela tratującej smoka [13], i uśmiechy Fra Angelica anielskie i Perugina [14] pełne smętności…. Nie zapomnę nigdy uśmiechu Matki Boskiej w chwili zwiastowania, przez Veronesa [15] [16] – jest tam cudowne połączenie dziewiczości z macierzyństwem, w naiwności bez granic i anielskiej pokorze, którego antystrofą uśmiech boleści madonny Solimena!... Czarującym jest uśmiech św. Cecylii Rafaela [17], pełnym tęsknoty św. Cecylii Scheffera [18], zadumania pełnym św. Cecylii Delarocha [19], dziewiczości anioła św. Cecylii Carlos Dolce [20] [21], wdzięku bez granic św. Ce-

 1. Drezno.
 2. Przypis własny Wikiźródeł Patrz artykuł Grosz czynszowy (obraz Tycjana) w Wikipedii.
 3. Paryż.
 4. Przypis własny Wikiźródeł Patrz artykuł Ary Scheffer w Wikipedii; co do obrazu, to być może chodzi o Kuszenie Chrystusa..
 5. Przypis własny Wikiźródeł Patrz artykuł Diego Velázquez w Wikipedii.
 6. Wiedeń.
 7. Przypis własny Wikiźródeł Patrz artykuł Antonio Allegri da Correggio w Wikipedii.
 8. Drezno.
 9. Przypis własny Wikiźródeł Patrz o obrazie o oryginalnym, tj. włoskim tytule "La Notte",artykuł Adoracja Dzieciątka (obraz Correggia) w Wikipedii.
 10. Paryż.
 11. Drezno.
 12. Przypis własny Wikiźródeł Patrz artykuł Bartolomé Esteban Pérez Murillo w Wikipedii.
 13. Idem.
 14. Przypis własny Wikiźródeł Patrz artykuł Pietro Perugino.
 15. Wiedeń.
 16. Przypis własny Wikiźródeł Patrz artykuł Paolo Veronese w Wikipedii.
 17. Bologna.
 18. Sztych.
 19. Drezno.
 20. Paryż.
 21. Przypis własny Wikiźródeł Patrz artykuł Carlo Dolci w Wikipedii.