Strona:PL Siedlecki - Spadochronowy lot niektórych owadów.pdf/17

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

i rozdyma się, tracąc zupełnie postać spłaszczoną. Zmianę postaci najlepiej wykazują wymiary ciała (Tabelka 2)

TABELKA 2
Wymiary ciała Tessaratoma javanica mm
Największa grubość odwłoku 8•6
Największa szerokość ciała 15•7
Długość boku ciała 25•6

U spłaszczonych larw stosunek grubości ciała do jego szerokości wynosi 1 : 7, natomiast u tych samych zwierząt, po ich rozroście. równa się 1:2 przy niezmienionej długości ciała; rzecz więc jasna, iż po rozroście nie może być mowy o locie spadochronowym. Równocześnie jednak zacierają się jaskrawe barwy zwierzęcia, które w tym okresie traci świetnie czerwone pasy, tułów brunatnieje, odwłok staje się szaro cielisty. Wreszcie zwierzęta stają się całkiem nieruchome, poczem, po ostatniej wylince, powstaje owad dojrzały, opatrzony potężnemi skrzydłami, o postaci charakterystycznej dla Pentatomidae.
W okresie, w którym larwy Tessaratoma są najbardziej spłaszczone, są one też, dzięki zdolności do lotu spadochronowego, dobrze przystosowane do warunków bytu i obrony przed niebezpieczeństwami, jakie występują w ich środowisku. Mimowoli też mogłoby nasunąć się przypuszczenie, że właśnie te warunki bytu były czynnikiem hodującym i modelującym spłaszczoną postać zwierzęcia.
Nie chcemy przeczyć temu, że warunki zewnętrzne mogły mieć wpływ na ukształtowanie się tych zwierząt, lecz musimy dobitnie podkreślić, że w samym biegu rozwoju i właściwościach wzrostu tych zwierząt są momenty, dzięki którym musi dojść do skutku postać spłaszczona. Z pracy Kershawa (14) wiemy, że Tessaratoma wykłuwa się z jajka jako bardzo mała, pękata, prawie kulista larwa; po kilku wylinkach nagle dochodzi do znacznych rozmiarów, przyczem się bardzo spłaszcza (okres spłaszczonej larwy); w tem stadyum jest najruchliwsza i posługuje się lotem spadochronowym. Po tym okresie następuje okres tycia, rozwoju wewnętrznych organów, nieruchomości i ostatecznego przeobrażenia się w owad