Strona:PL Siedlecki - Spadochronowy lot niektórych owadów.pdf/14

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

są zaokrąglone i z lekka kopulasto wygięte; z tylnych rogów tułowia wychodzą zawiązki skrzydeł w bardzo płaskich pochwach, tak ściśle przylegających do pierścieni odwłoku, że zaledwie tylko szwami od się odznaczają.

TABELKA 1.
Wymiary ciała larw spłaszczonych T. javanica T. papillosa
Największa grubość odwłoku 2•1 mm 3•6 mm
Największa szerokość ciała 14•7 „ 15•7 „
Odległość przedniego zewnętrznego rogu tułowia od tylnego zewnętrznego rogu odwłoku (długość ciała) 22•3 „ 24•1 „
Grubość bocznego rozszerzenia odwłoku 0•3 „ 0•3 „

U spłaszczonych larw T. papillos (ryć. 3 ) tułów obejmuje dwoma płaskimi i szerokimi wyrostkami głowę, ku tyłowi zaś łączy się z odwłokiem tak ściśle, że razem z nim stanowi jednolitą, dość sztywną tarczę.
Organa wewnętrzne spłaszczonych larw zajmują tylko wązki pas na samej osi ciała pomiędzy głową a terminalnie ułożonym otworem odchodowym. W bocznych rozszerzeniach odwłoku, lecz tuż przy części osiowej mieszczą się mięśnie przebiegające ukosem między pierścieniami oraz dorsowentralnie; mogą one przyczynić się do rozpłaszczenia ciała. W samych zaś krańcach boków ciała widać, prócz niezbyt licznych tchawek, tylko ciało tłuszczowe i warstwę komórek hypodermalnych. Z powodu takiego ułożenia organów wewnętrznych jest środek ciała spłaszczonej larwy gruby, boki zaś zupełnie płaskie i tak cienkie, że przeświecają jak papier, mimo bardzo wybitnego zabarwienia czerwonym barwikiem.
Z boku oglądane ciało takiej larwy (fig. 2a i 4a) po odcięciu nóg wygląda jak twór cienki i wydłużony, do którego z boku jest przyczepiona dość szeroka płaszczyzna lotna. Przeważna część masy ciała leży pod linią przyczepu tej bocznej płaszczyzny, należy więc przypuścić, że i punkt ciężkości ciała leży pod płaszczyzną lotną. Mamy tu więc ułożenie, automatycznie normujące położenie środka ciężkości, tak jak to Bethe opisał u wielu innych zwierząt (3).