Strona:PL Siedlecki - Spadochronowy lot niektórych owadów.pdf/13

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

(14); o rozwoju T. javanica niewiele dotychczas wiemy. W Buteinzorgu na Jawie udało mi się zebrać, bądź to samemu, bądź przy pomocy zbieraczy malajskich, po kilkadziesiąt larw i dorosłych zwierząt z obu gatunków[1]; przekonałem się też, że rozwój i sposób życia obu gatunków jest głównych zarysach zupełnie podobny. Dorosłe zwierzęta żyją na krzewach i drzewach, tak jak większość, dużych Pentatomidae, i czerpią płynny pokarm z liści. Jaja składają na liściach; z jaj tych lęgną się małe, pękate larwy, zupełnie innej barwy niż zwierzęta rodzicielskie. W miarę wylinek rosną te larwy bardzo szybko na długość i na szerokość, aż wreszcie przybierają postać dużych, przeszło 2 cm długich, a 1 cm szerokich, zupełnie spłaszczonych owadów, cienkich jak karton i przejrzystych. NA ich grzbiecie odznaczają się potężne, larwalne gruczoły wonne (ryć. 1 i 3). U tych to spłaszczonych postaci rozwojowych, które dla odróżnienia od innych stadyów rozwojowych nazywać będziemy larwami spłaszczonemi, można zauważyć lot spadochronowy.
Larwy spłaszczone, zarówno T. javanica jak i T. papillosa, są bardzo ruchliwe, co już i Kershaw słusznie podnosi; sposób ruchu jest u obu gatunków zupełnie podobny. Zwierzęta te chodzą bardzo żywo po gładkich liściach i po gałązkach, dzięki uzbrojeniu stopy (ryć. 8), które składa się z ostrych, hakowatych pazurków, drobnych przylg pod nimi, oraz z szczoteczek, rozwiniętych silnie na przedostatnim członie stopy, a złożonych z niezmiernie subtelnych i cienków włosków chitynowych. Podczas chodu nogi spłaszczonych larw nie są bardzo szeroko rozstawione, lecz dość mocno zgięte w stawie tibiofemoralnym oraz przy stopie. Całe, bardzo płaskie i szerokie ciało chwieje się podczas chodu i waha na boki, wstutek czego chód zdaje się niepewny.
Wymiary spłaszczonego ciała larw są zestawione w poniższej tabelce (str. 354).

Tułów spłaszczonych larw T. javanica (fig. 1) stanowi szeroką, prawie czworograniastą tarczę, której przednie i boczne rogi

  1. W książce Lefroy (17) są rysunki dorastających larw T. javanica i T. papillosa. Rysunek T. papillosa znacznie się różni od rysunków w pracy Kershawa (14) i zbliża się do rysunku larwy Eusthenes podanego przez Sharpa (23). Natomiast rysunek T. javanica jest u Lefroy zupełnie podobny do rysunków Kershawa, wyobrażających T. papillosa. Nasze rysunki są zgodne z rysunkami Refroy.