Strona:PL Projekt Konstytucji Państwa Polskiego.djvu/036

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
IV. Sejm.


Art. 35. Sejm składa się z dwóch Izb: z Senatu i z Izby Poselskiej.
Art. 36. Senatorowie i posłowie są przedstawicielami ogółu ludności, składającej państwo, winni się kierować względami na dobro całości państwowej i nie mogą być krępowani żadnemi instrukcjami wyborców.
Art. 37. Izba poselska składać się będzie z posłów, wybranych w głosowaniu tajnem, bezpośredniem, równem i stosunkowem przez wszystkich obywateli płci męskiej od 25-ciu lat wieku począwszy, zamieszkałych od trzech miesięcy w tej samej gminie miejskiej lub wiejskiej w chwili rozpisania wyborów.
Art. 38. Prawo głosowania może być wykonywane tylko osobiście: głosowanie z upoważnienia nie jest dopuszczalne.
Art. 39. Posłowie są wybierani na lat pięć, licząc od dnia otwarcia Sejmu.
Art. 40. Wojskowi, pozostający w służbie czynnej, nie biorą udziału w wyborach.
Art. 41. Ordynacja wyborcza określi warunki utraty prawa głosowania z powodu popełnionych przestępstw, upadłości, niedopełnienia obowiązków obywatelskich, urzędowych lub rodzicielskich, z powodu ubezwłasnowolnienia lub korzystania z dobroczynności publicznej.
Art. 42. Wybieralni są w każdym okręgu wyborczym wszyscy obywatele państwa, odpowiadający warunkom wymaganym dla wyborców, wyjąwszy warunek ciągłości zamieszkania.
Obywatele, posiadający wykształcenie wyższe lub średnie, są wybieralni po ukończeniu 25-go roku życia, wszyscy pozostali obywatele po ukończeniu 30-go roku życia.
Art. 43. Każdy wyborca ma prawo oddać swój głos na jedną listę kandydatów, według przepisów ordynacji wyborczej należycie zgłoszoną, i na tej liście może podkreślić tylko jedno nazwisko.
Art. 44. Pierwsza ordynacja wyborcza ustali podział państwa na okręgi wyborcze tak, aby liczyły od 160—200 tysięcy ludności. Każdy okręg będzie wybierał po trzech posłów; liczba ta może być powiększona lub zmniejszona, ale nie dalej niż do dwóch, na skutek zmian w roz-