Strona:PL Projekt Konstytucji Państwa Polskiego.djvu/037

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
siedleniu ludności, a to według przepisów ordynacji wyborczej.
Art. 45. Mandaty będą przyznawane listom kandydatów poselskich w stosunku do ilości głosów, złożonych na poszczególne listy, a z pośród kandydatów każdej listy tym, którzy otrzymali największą ilość głosów.
Ordynacja wyborcza może ustalić, jaki odsetek ogółu głosów oddanych jest konieczny dla uzyskania mandatu.
Art. 46. Liczebny skład Senatu odpowiadać będzie dwom trzecim ustawowej liczby posłów.
Art. 47. Połowa senatorów jest obieralna. Czwartą część senatorów obieralnych wybierają właściciele większej własności ziemskiej, czwartą organy samorządu wiejskiego. Pozostałą liczbę senatorów obieralnych wybierają organy samorządu miejskiego, właściciele większych przedsiębiorstw przemysłowych, właściciele większych przedsiębiorstw handlowych i wyższe zakłady i instytucje naukowe — w stosunku 6 do 5 do 1 do 4.
Wybory są bezpośrednie i tajne. Wszelako dla organów samorządu miejskiego i wiejskiego może ordynacja wyborcza ustanowić wybory pośrednie.

Art. 48. Drugą połowę Senatu stanowią:

1) pełnoletni książęta krwi,

2) arcybiskup warszawski,

3) biskupi dyecezalni katoliccy obrządku łacińskiego, greckiego i ormiańskiego, mianowani dożywotnio przez Króla w liczbie, odpowiadającej nie mniej jak ⅔ dyecezji,

4) jeden przedstawiciel duchowieństwa ewangelicko-augsburskiego i jeden przedstawiciel duchowieństwa ewangelicko-reformowanego, mianowani przez Króla na czas piastowania urzędu duchownego,

5) Prezydent Najwyższego sądu, prezydent Najwyższego Trybunału Administracyjnego i prezes najwyższego w państwie stowarzyszenia naukowego wskazanego rozporządzeniem Królewskiem, — wszyscy przez czas zajmowania tych urzędów.

6) senatorowie w liczbie czternastu, mianowani przez Króla na 10 lat od dnia nominacji z pośród kandydatów, przedstawionych po trzech na każde krzesło przez zrzeszenia, oznaczone rozporządzeniem Królewskiem, a mianowicie:

a) czterej, na przedstawienie zrzeszeń rolników większych i drobnych,