Strona:PL Projekt Konstytucji Państwa Polskiego.djvu/025

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
— XXI —


mniej od roku w granicach państwa polskiego przedsiębiorstwo handlowe, przewozowe, asekuracyjne lub kredytowe z wpłaconym kapitałem zakładowym, wynoszącym dowodnie kwotę conajmniej 500.000 marek polskich.
Jeżeli właścicielem przedsiębiorstwa handlowego, przewozowego, asekuracyjnego lub kredytowego jest towarzystwo akcyjne, wystarcza wpłacony kapitał zakładowy, wynoszący. dowodnie kwotę conajmniej 250.000 marek polskich.
Towarzystwo akcyjne i inne osoby prawnicze, o charakterze prawno-prywatnym, mają prawo głosu przez upoważnionego przedstawiciela swego w kołach wielkiego handlu i przemysłu tylko w tym wypadku, gdy mają charakter krajowy t. j. gdy zarząd towarzystwa ma swoją siedzibę w obrębie państwa polskiego.
W kole wyborczem wyższych instytucji i zakładów naukowych mają prawo wybierania osoby będące w dniu wyboru członkami wydziałów uniwersyteckich, lub posiadające stanowisko równoznaczne w innym wyższym zakładzie naukowem oraz osoby należące do wyższej instytucji naukowej.
Wybory Senatorów wybieranych przez samorządy miejskie i wiejskie są pośrednie. Rady miejskie lub gminne wybierają wyborców w liczbie, będącej w pewnym określonym do ogółu ludności stosunku. Wyborcy następnie wybierają Senatorów, reprezentujących samorządy ziemskie i miejskie.
Wybory Senatorów z koła wielkiej własności ziemskiej oraz samorządów ziemskieqo i miejskiego będą się odbywały w okręgach wyborczych ustanowionych przez specjalny dodatek do Ordynacji Wyborczej.
W kole wyborczem wielkiego przemysłu tudzież wielkiego handlu całe państwo stanowi jeden okręg wyborczy.
W celu przeprowadzenia wyborów będą działały we wszystkich kołach komisje wyborcze, których skład jest zbudowany na podstawach podobnych do komisji wyborczych dla wyborców do Izby Poselskiej. Poważny udział sądowników w tych komisjach również jest zabezpieczony.
Po za wyżej przytoczonemi główniejszemi zasadami Ordynacja Wyborcza do Senatu powtarza przepisy i zasady zawarte w ordynacji do Izby Poselskiej, odpowiednio dopasowane do warunków wyborów do Izby Senatu.
Przyjęte przez Komisję Sejmowo-Konstytucyjne projekty Konstytucji i Ordynacji Wyborczej Sejmowej nie we wszystkich punktach były uchwalone jednogłośnie. Protokoły z posiedzeń i do-