Strona:PL Ołtarzyk polski katolickiego nabożeństwa.djvu/171

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


przyzwoicie, popełniłeś(aś) grzech bardzo ciężki, bo nie wolno się bawić nawet niewinnie podczas nabożeństwa.
Czwarte przykazanie, które jest mianowicie dla dzieci i młodzieży bardzo wielkiego znaczenia. Czy byłem(am) zawsze z szacunkiem dla rodziców? Czy nie myślałem i nie mówiłem źle o nich? Pamiętać trzeba, że choćby rodzice źle postępowali, nie wolno jednak dziecku myśleć lub mówić źle o nich. Czy nie wstydziłem się za rodziców? Czy nie byłem dla nich przykry, surowy, grubiański, niegrzeczny? Czy ich nie zasmucałem złemi sprawami, bo i to grzech wielki? Czy im pomagałem chętnie w pracy? Czy nie kłamałem wobec rodziców i czy czasem tajemnie nie brałem im czego? Wszystkiego się tu nawet nie wymienia, np. nie podobno przypuścić, aby dziecko śmiało uderzyć, choćby żartem, rodziców. Co do zmarłych rodziców, to grzeszy takie dziecko, które się za ich dusze nie modli. — Wszystko to odnosi się téż do kapłanów, nauczycieli, krewnych i starszych osób.
Piąte przykazanie. Czy nie biłem kogo? Nie tylko bicie co do ciała, ale wogóle dokuczanie, wyśmiewanie się z innych jest grzechem ciężkim. Czy nie chowałem zemsty dla bliźniego? Czy nie przeklinałem bliźnich, nie życzyłem im czego złego? Wyzywanie, kłótnie, złe obchodzenie się z bliźnimi, a mianowicie z rodzeństwem i z służącymi jest także przestąpieniem piątego przykazania. Dręczenia zwierząt także Bóg w tém przykazaniu zakazuje.
Szóste i dziewiąte przykazanie. Przestąpienia tych przykazań są ciężkimi grzechami przeciw czystości i niewinności. Jak sobie masz postępować, abyś tych drogich skarbów nie utracił(a), to niech ci będą przykłądem rozmaici Święci Pańscy, a mianowicie N. Maya Panna, Ś. Alojzy, Ś. Kazimierz, Ś. Stanisłąw Kostka, Ś. Franciszek Salezyusz, i inni Święci.
Pamiętaj, że nic nieczystego nie wnijdzie do Królestwa Niebieskiego. Grzechy przeciw czystości są bardzo rozpowszechnione niestety! nawet między młodzieżą, która nawet o nich wiedzieć nie powinna, a właśnie najczęściéj te grzechy tai młodzież na Spowiedzi św. O duszo chrześciańska, spowiadaj się szczerze z tych włąśnie grzechów, i nie zamilcz choćby najmniejszego grzechu przeciw czystości. Wszystko to, czegobyśmy się wstydzili przed rodzicami i starszemi osobami, jest grzechem