Strona:PL Ołtarzyk polski katolickiego nabożeństwa.djvu/172

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


przeciw czystości. Teraz rozważaj sobie: Czy nie myślałem z upodobaniem o rzeczach nieczystych lub czym nie przypatrywał(a) się rzeczom bezwstydnym, nieprzyzwoitym? Czy nie słuchałem chętnie mów i piosenek bezwstydnych? Czy nie rozmawiałem z innymi o rzeczach nieprzystojnych, o jakich mówić z rodzicami nie chciałbym? Czy nie miałem pożądliwości nieczystych, czy się modliłem(am), kiedy mnie takowe napadały? Czy przy rozbieraniu się i ubieraniu byłem wstydliwym wobec siebie, dzieci i w ogóle innych ludzi? Czy nie popełniłem jakiego uczynku nieczystego? np. wszelkie nieczyste dotykanie się w złym zamiarze jest grzechem śmiertelnym. Czy nie namawiałem(am) kogo do grzechu nieczystości? Właśnie nad tym grzechem, który jest bardzo obrzydliwym, trzeba się dokłądnie zastanowić, tym więcéj, że ten grzech szkodzi najwięcéj naszéj duszy i ciału.
Siódme i dziewiąte[1] przykazanie. Czy nie ukradłem czego bliźniemu, np. może robiłem(am) szkodę w ogrodzie lub na polu? czy nie oszukałem kogo? czy nie przechowywałęm skradzionych rzeczy? czy znalazłszy jaki przedmiot, nie zatrzymałem go dla siebie? Czy nie psułem lekkomyślnie przedmiotów bliźniego, np. służące, gdy państwu tłuką naczynia. Czy nie pożądałem rzeczy bliźniego? Czy nie darowałem komu czego bez pozwolenia rodziców lub opiekunów?
Ósme przykazanie. Czy nie kłamałem? Czym nie obmawiał bliźnich? Czy ztąd nie wyniknęło jakieś nieszczęście? Czy nie mówiłem o bliźnich takich rzeczy, które powinienem był zamilczeć, a natomiast o czém trzeba było rodziców lub nauczycieli uwiadomić, to przemilczałem?
Grzechy głowne. 1. Pycha. Czym nie gardził(a) innymi? Czy nie pyszniłem się z ubioru, urody, bogactw, zdolności? Czym dla tego się tylko modlił i uczył, aby mnie chwalono?
2) Łakomstwo. Czy nie lubiłem za bardzo i nie starałem się o rzeczy doczesne, np. o pieniądze, a nie chciałem z nich dać nikomu, np. rodzicóm, rodzeństwu, i ubogim? Czy nie przekładałem dóbr doczesnych nad dobra wieczne?
3) Nieczystość. Patrz szóste przykazanie Boże.
4) Zazdrość. Czy nie zazdrościłem innym postępów w naukach, majątku itd. Czy nie cieszyłem się, gdy innych karano?

5) Obżarstwo. Czy nie jadłem za wiele?

  1. Przypis własny Wikiźródeł Błąd w druku; powinno być – dziesiąte.