Strona:PL Mikołaja Kopernika Toruńczyka O obrotach ciał niebieskich ksiąg sześć.djvu/039

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.

„Mikołaja Kopernika Toruńczyka o obrotach ciał niebieskich ksiąg VI.
„Masz w tem dziele świeżo ułożonem i wydanem, pilny czytelniku, biegi gwiazd tak stałych jako i ruchomych, tak z dawnych jako i ze świeżych postrzeżeń na nowo przedstawione, nadto nowemi i osobliwemi teoryami zbogacone. Masz także tablice najdogodniejsze, z których takowe biegi dla każdego czasu jak najłatwiej wyrachować możesz. Zatém kup, czytaj i korzystaj.
Niech tu nikt nie wchodzi nieobeznany z geometryą.
W Norymberdze u Joachima Petreja roku 1543.’“ Dzieło to zawiera ze wstępem 202 kart. Zaczyna się od przedmowy do czytelnika przez Osyandra bezimiennie napisanej; potém następuje list kardynała Schonberga, w którym tenże kardynał zachęca Kopernika do wydania dzieła; dalej przedmowa do Pawła III papieża, tudzież spis przedmiotów: co razem zajmuje kart 6; potém sam text, i ten zawiera 196 kart; na końcu dzieła jest powtórzone miejsce i rok wydania.
2. Drugie wydanie we 23 lat po piérwszem, wyszło w roku 1566 w Bazylei w małem folio, przez Retyka bezimiennie pod tytułem łacińskim:
„Mikołaja Kopernika Toruńczyka o obrotach ciał niebieskich ksiąg VI.
„W których gwiazd stałych i planet biegi z dawnych i późniéjszych postrzeżeń na nowo ułożył ten autor.
Oprócz tego tablice wy godne i obszerne przydał, za pomocą których téż biegi, na każdy czas, poświęcający się matematyce, jak najłatwiej obrachować może. Także Opowiadanie piérwsze o księgach obrotów Mikołaja Kopernika, przez M. Jerzego Joachima Retyka dla p. Jana Schonera napisane. W Bazylei w drukarni Henryka Petryny.“
Wstęp zawiera 6 kart, text 196 kart. Od karty 196 do 213 jest umieszczony w podwójnych kolumnach najprzód list wstępny Achillesa Gassarego do Jerzego Vogelina, a potém Opowiadanie Retyka:
„Znakomitemu mężowi p. Janowi Schonerowi, jakby szanownemu ojcu swojemu, Jerzy Joachim Retyk pozdrowienie przesyła.“
Na samym końcu jest powtórzone miejsce i dodany rok wydania.
„W Bazylei z drukarni Henryka Petryny, roku 1566, miesiąca Września.“